Tytuł badania: Czas wolny w rodzinie bezrobotnej – jednym z elementów funkcji wychowawczej
Data: 2003 – 2004
Badacz: Magdalena Lubińska-Bogacka

Badanie przeprowadzono w Krakowie wśród 432 rodzin, w tym w: 171 rodzinach pełnych, w których obydwoje rodzice nie mieli pracy (rodzina typu A); 125 rodzinach niepełnych, w których jedyny żywiciel nie pracował (rodzina typu B); 136 rodzinach pełnych, w których jeden rodzic nie pracował (rodzina typu C). Sytuację rodzin zbadano pod względem: warunków materialno-bytowych; warunków realizacji potrzeb związanych z żywieniem, nauką i rekreacją dziecka; warunków mieszkaniowych; warunków realizacji potrzeb zdrowotnych dzieci. W toku badania zauważono, że zjawisku biedy towarzyszą bezradność, liczenie na zasiłek, brak wykształcenia rodziców, czasami alkoholizm, konflikty i przemoc (psychiczna i fizyczna). Stwierdzono, że negatywne wzorce mogą wpłynąć na dziedziczenie statusu bezrobotnego przez dzieci. 67,8% rodzin typu A i 64,8% rodzin typu B nie zaspokajało w wystarczającym stopniu potrzeb związanych z żywieniem i nauką, rodzinom typu C udawało się to w 57,3%. Wyniki badań wskazały również, że złe warunki mieszkaniowe, brak miejsca do odpoczynku wpływają na rozdrażnienie dziecka i spadek jego aktywności w szkole. Mała powierzchnia mieszkaniowa stawała się częstym powodem do rodzinnych nieporozumień. Ponadto stwierdzono słaby oraz zły stan zdrowia przede wszystkim u dzieci z rodzin typu A i B. Ponad 24,3% dzieci cierpiało na nerwice, które spowodowane były m.in. niespokojną atmosferą w domu oraz kłótniami rodziców.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, bezrobocie, ubóstwo, funkcja opiekuńczo-wychowawcza rodziny, status ekonomiczny rodziny
Author's Keywords: family, unemployment, poverty, caring and educational function of family, economic status of family
Deskryptory TESE: wypoczynek, zajęcia pozaszkolne, zajęcia rekreacyjne, bezrobocie, rodzina
TESE descriptors: leisure, out-of-school-hours provision, leisure activities, unemployment, family
  • Lubińska-Bogacka, M. (2012). Czas wolny w rodzinie bezrobotnej – jednym z elementów funkcji wychowawczej. Ruch Pedagogiczny, 2, 71-82.