Tytuł badania: Macierzyństwo czy kariera zawodowa – plany życiowe studentek
Data: 2008
Badacz: Anna Włoch

Celem badania było sprawdzenie opinii młodych Polek na temat tradycyjnego modelu małżeństwa i rodziny. Próbę badawczą stanowiło 101 studentek ostatnich lat z trzech krakowskich uczelni celowo wybranych kierunków: medycyny (Collegium Medicum UJ), pedagogiki (Akademia Pedagogiczna) oraz psychologii stosowanej (Uniwersytet Jagielloński). 85,1% badanych było wolnego stanu cywilnego; 13,9% – zamężnych (w większości studentki pedagogiki); 10,9% – zaręczonych. Założono, że kierunek studiów będzie czynnikiem różnicującym odpowiedzi respondentek. W badaniu wykorzystano kwestionariusz ankiet, w którym pytano m.in. o plany życiowe, wizję przyszłej rodziny czy o przebieg ewentualnej kariery zawodowej. Badanie wykazało, że znacząca większość studentek (83,2%) deklarowała chęć zawarcia związku małżeńskiego w Kościele (w tym: wszystkie studentki pedagogiki; 80,6% studentek medycyny; 65,6% studentek psychologii). 54,5% planowało mieć dwójkę dzieci; 32,7% – trójkę; 7,9% – jedno; 4,9% – czworo i więcej. Wyniki badania potwierdziły wstępne założenia zróżnicowania opinii badanych w zależności od podjętego kierunku studiów. Wykazano, że ponad połowa studentek medycyny i psychologii za ważniejsze od założenia rodziny uznała studia i rozwój kariery zawodowej. 21,1% studentek pedagogiki deklarowało opóźnienie podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa i poświęcenia się rodzinie. Ponadto stwierdzono, że respondentki nie zamierzają rezygnować ani z bycia matkami, ani z kariery zawodowej – oba cele życiowe były równorzędne dla młodych Polek. 72,3% badanych opowiedziało się za łączeniem pracy zawodowej i macierzyństwa.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, macierzyństwo, małżeństwo, plany prokreacyjne, kariera zawodowa, drugie przejście demograficzne, kohabitacja, ponowoczesność
Author's Keywords: family, maternity, marriage, procreation plans, work career, second demographic transition, cohabitation, postmodernity
Deskryptory TESE: kariera zawodowa, płeć żeńska, życie studenckie, rodzina, opieka nad dzieckiem, planowanie, rynek edukacyjny
TESE descriptors: career, female, student life, family, childcare, planning, education market
  • Włoch, A. (2009). Macierzyństwo czy kariera zawodowa – plany życiowe studentek. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, 62, 91-102.