Tytuł badania: Potrzeby edukacyjne mieszkańców wsi
Data: 1999
Badacz: Dariusz Jach

Przedmiotem badania były potrzeby edukacyjne mieszkańców wsi. Ankietą objęto wszystkich wójtów z gmin w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród mieszkańców przeprowadzono 1116 wywiadów kwestionariuszowych. 69% respondentów to mężczyźni. 47% legitymowało się wykształceniem zawodowym, a 40% średnim. Ponad 50% wszystkich respondentów nie chciało zmieniać dotychczasowego miejsca pracy. Blisko co drugi respondent chciał zmienić zawód. 70% respondentów było rolnikami. Ponad co trzecia badana osoba mogłaby poświęcić na naukę mniej niż godzinę dziennie. Ponad 40% jednak było w stanie uczyć się ponad godzinę dziennie. 6% mogło poświęcić na naukę ponad trzy godziny każdego dnia. 6,3% respondentów wyraziło zainteresowanie specjalistycznymi szkoleniami rolniczymi. Większość wybrałaby się na szkolenie związane z dostosowywaniem polskiego rolnictwa do standardów Unii Europejskiej. Zdaniem 70% badanych najlepiej, by szkolenia odbywały się zimą. Najważniejszymi sektorami dla sytuacji dochodowej mieszkańców były budownictwo, służba zdrowia, oświata, administracja. 87% deklarowało potrzebę prowadzenia szkoleń w następujących dziedzinach: agroturystyka, przetwórstwo spożywcze, rolnictwo, budownictwo, gastronomia, transport. Zdaniem 95% ankietowanych w ich gminach żyją osoby aktywizujące innych mieszkańców, np. przedstawiciele samorządów, księża, nauczyciele, przedsiębiorcy albo doradcy rolni.

Deskryptory TESE: obszar wiejski, edukacja dorosłych, Unia Europejska, szkolenie praktyczne, alternatywne formy edukacji, satysfakcja zawodowa
TESE descriptors: rural area, adult education, European Union, practical training, alternative educational provision, occupational satisfaction
  • Jach, D. (2001). Potrzeby edukacyjne mieszkańców wsi. Rocznik Andragogiczny, 6, 214-220.