Tytuł badania: Młodzież i nauczyciele o AIDS
Data: [1995]
Badacz: S. Andelova, J. Rzepka, L. Zdunkiewicz

Celem badania było poznanie zakresu wiedzy młodzieży czechosłowackiej i polskiej oraz nauczycieli województwa katowickiego na temat AIDS. Badaniem młodzieży objęto 1246 osób w wieku 17-19 lat z Katowic oraz 165 uczniów z Ostrawy. W badaniu wykorzystano przystosowaną do warunków krajowych wersję ankiety National Health Interview Survey – AIDS Knowledge and Attitudes. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że uczniowie szkół ponadpodstawowych posiadali względnie dobrą znajomość etiologii choroby i jej istoty, wykazywali się jednak znacznymi lukami w wiedzy na temat dróg zakażenia wirusem HIV oraz sposobów jego zapobiegania. Zdaniem badanych jednym z najczęstszych sposobów zakażenia są kontakty seksualne. Jako środki zapobiegania zakażeniu respondenci z Katowic wymieniali niepodejmowanie kontaktów seksualnych, posiadanie jednego stałego i zdrowego partnera oraz stosowanie prezerwatyw. W przypadku badanych z Ostrawy kolejność ta była odwrócona – na pierwszym miejscu wskazywano prezerwatywy, na ostatnim zaś celibat. Głównymi źródłami informacji o AIDS były telewizja (90%), radio (65% w Katowicach, 44% w Ostrawie) i prasa (80% w Katowicach, 63% w Ostrawie). Część badanych swoją wiedzę o AIDS uzyskiwała od rówieśników (52% w Katowicach, 65% w Ostrawie). W Polsce częściej niż w Czechosłowacji Kościół był źródłem informacji o tej chorobie (odpowiednio 13% i 2%). Większość uczniów szacowała, że możliwość stwierdzenia, czy ktoś w otoczeniu jest zakażony HIV, jest mała lub żadna (68% z Katowic, 54% z Ostrawy). Pozostali nie umieli na ogół ocenić takiej możliwości, przy czym znikomy procent uczniów był przekonany o istnieniu w ich najbliższym otoczeniu kogoś zakażonego. Badaniem nauczycieli objęto 100 osób, w tym 30 nauczycieli prowadzących zajęcia z przysposobienia do życia w rodzinie. Wśród badanych znalazło się 70 kobiet i 30 mężczyzn w wieku 23-65 lat. Wszyscy badani zetknęli się z informacjami o AIDS, lecz głównym źródłem ich wiedzy były środki masowego przekazu, ewentualnie broszury, ulotki lub publikacje książkowe. 17% nauczycieli podejmowało rozmowę na ten temat z uczniami w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie, a w ciągu miesiąca – 36%. Poziom wiedzy nauczycieli nie był wysoki – posiadali oni podstawowe informacje na temat wirusa HIV, dróg zakażenia i działania choroby, jednak 79% wiedziało, że nie ma skutecznych sposobów leczenia AIDS, a 74% – że nie ma szczepionki przeciwko AIDS. 45% badanych wierzyło w możliwość zakażenia się wirusem drogą kropelkową, 48% – przez owady i zwierzęta, 48% – przy korzystaniu z toalety publicznej, 24% – przez okazjonalny kontakt. Wszyscy badani wiedzieli, że do najczęstszych sposobów zakażenia należały stosunki seksualne, a wśród środków przeciwdziałania zakażeniu wymieniono przede wszystkim posiadanie stałego i zdrowego partnera, następnie używanie prezerwatyw i niepodejmowanie stosunków seksualnych. 55-68% wiedziało, że inne niż prezerwatywa środki antykoncepcyjne są nieskuteczne przeciwko AIDS. 1/4 nauczycieli nie potrafiła ocenić, czy istnieje możliwość wykrycia osoby zakażonej. Osoby, które wskazały taką możliwość, oceniły ją dość realnie. 18% stwierdziło, że możliwość natrafienia na taką osobę jest średnia lub duża, a 13% oceniało możliwość zakażenia się jako średnią lub dużą.

Deskryptory TESE: nauczyciel, wychowanie seksualne, wiedza, zdrowie, choroba
TESE descriptors: teacher, sex education, knowledge, health, illness
  • Rzepka, J., Zdunkiewicz, L. i Andelova, S. (1995). Młodzież i nauczyciele o AIDS. Przysposobienie do Życia w Rodzinie (dod.). Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 8, 124-127.