Tytuł badania: Zdrowie i jego determinanty w opinii rodziców dzieci w wieku przedszkolnym
Data: 1997
Badacz: Iwona Galus

Celem badania, którym objęto 100 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Będzinie, było określenie poziomu wiedzy rodziców z zakresu zdrowia, w tym na temat żywienia, stresu, zdrowego spędzania wolnego czasu, higieny, czynników zagrażających zdrowiu i profilaktyki niektórych chorób. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że rodzice uważali zdrowie za wartość nadrzędną w życiu. Pytanie, czym jest zdrowie, przysparzało jednak badanym trudności – aż 28% nie potrafiło podać żadnej definicji, 22% określiło je jako prawidłowe funkcjonowanie organizmu, kolejne 22% jako dobre samopoczucie, 13% jako życie bez dolegliwości, 0,2% jako brak choroby. Zdaniem rodziców do głównych zachowań prozdrowotnych należały aktywność fizyczna (86%) i racjonalne żywienie (87%), w następnej kolejności radzenie sobie ze stresem. 78% badanych pojawiało się na kontroli u lekarza stomatologa przynajmniej raz w roku. Pilnowano również mycia zębów i przestrzegano innych zasad higieny osobistej, w tym dotyczących pielęgnacji rąk. 83% badanych nie uprawiało żadnego sportu pomimo wiedzy na ten temat. W konsekwencji większość dzieci spędzała czas wolny przed telewizorem (68%) lub przy komputerze (31%). 37% nie wiedziało, jakie programy telewizyjne oglądały ich dzieci. 83% rodziców nie odmawiało dzieciom słodyczy, 54% sięgało po alkohol, 87% paliło papierosy, w większości nie stosowali dobrych sposobów redukcji stresu, a 51% rodziców wymagało opieki poradni specjalistycznej z powodu wady postawy, alergii itp.

Deskryptory TESE: zdrowie, rodzice, placówka przedszkolna, postawa, wychowanie dziecka, wiek, dziecko, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: health, parents, pre-primary institution, attitude, child rearing, age, child, childcare
  • Galus, I. (1998). Zdrowie i jego determinanty w opinii rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Auxilium Sociale = Wsparcie Społeczne, 1, 142-145.