BIBE
polski   english
Strona główna Instytut badań edukacyjnych
BIBE
Evidence Informed Policy
Zobacz również
Nasze strony
O pracowni

Zespół Pracowni BIBE zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem i opracowaniem badań za lata 1989-2015 prowadzonych w zakresie szeroko pojętej edukacji.   >> więcej


napisz do nas
bibe@ibe.edu.pl
 
  poprzednie
następne  
 
Obserwuj
Tytuł badania: Wpływ lęku społecznego na efektywność zajęć
Instytucja:
Data: lipiec 2008
Badacz: Karolina Górska
Abstrakt:

Przedmiotem badania był wpływ lęku społecznego na efektywność zajęć. Sformułowano następujące hipotezy badawcze: efektywność kursów jest niższa u osób lękowych; lęk wywiera wpływ na sferę poznawczą, behawioralną, somatyczną i emocjonalną. Założono, że im większe ich nasilenie, tym mniejsza efektywność kursów; uczeń lękowy nie dopytuje się nauczyciela o niezrozumiałe treści; kursanci dokonują manipulacji autoprezentacyjnych, co odwraca uwagę od przyswajanych treści i zmniejsza skuteczność kursu. W badaniu wzięło udział 31 osób, które uczestniczyły w kursach językowych. Respondenci byli w wieku około 24 lat. Do zebrania materiału wykorzystano Skróconą Skalę Strachu przed Negatywną Oceną (M.R. Learego). Na podstawie wyników badania nie zaobserwowano korelacji pomiędzy poziomem lęku a efektywnością kursu – 13 osób przejawiało lękliwość, ale pięć z nich osiągało gorsze wyniki, osiem natomiast charakteryzowało się wysoką efektywnością. Wyraźnie ujemna okazała się zależność lękliwości mierzonej za pomocą czynników subiektywnych a efektywnością kursu (analiza korelacją rangową Spearmana). Potwierdzono ponadto, że uczniowie charakteryzujący się lękliwością nie pytają nauczycieli o treści, których nie rozumieją (wynik na granicy istotności statystycznej). Nie stwierdzono zależności pomiędzy reakcjami subiektywnymi a manipulacją (analiza za pomocą współczynnika korelacji Kendalla).

Deskryptory TESE: nauczanie, nauczanie języków obcych, zachowania, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: teaching, foreign language teaching, behaviour, social behaviour, attitude
Publikacje:
  • Górska, K. (2009). Wpływ lęku społecznego na efektywność zajęć. Przegląd Humanistyczny. Pedagogika. Politologia. Filologia, 2, 53-59.
 
Tagi
Ostatnie wyszukiwania
Wyszukane słowo Liczba odpowiedzi
 
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Baza Informacji o Badaniach Edukacyjnych została stworzona w ramach projektu "BADANIE JAKOŚCI I EFEKTYWNOŚCI EDUKACJI ORAZ INSTYTUCJONALIZACJA ZAPLECZA BADAWCZEGO"