Tytuł badania: Wybrane przekonania i doświadczenia związane z piciem alkoholu i paleniem marihuany wśród młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i ich rówieśników bez dysfunkcji
Data: [2010]
Badacz: Beata Hintze

Celem badania była charakterystyka wybranych przekonań i doświadczeń związanych z piciem alkoholu i paleniem marihuany przez młodzież z niepełnosprawnością ruchową oraz jej pełnosprawnych rówieśników. Sformułowano m.in. następujące pytania badawcze: 1) Czy istnieje związek pomiędzy przekonaniami dotyczącymi rozpowszechnienia picia alkoholu wśród młodzieży, jego wpływu na zdrowie, spostrzeganego poziomu akceptacji dla picia alkoholu wśród rówieśników a doświadczeniami związanymi z piciem alkoholu (częstość picia, ilość zazwyczaj wypijanego alkoholu, częstość picia dużych ilości, częstość upijania się częstość picia w weekendy) w grupie młodzieży z niepełnosprawnością ruchową? 2) Czy istnieje związek pomiędzy przekonaniami dotyczącymi rozpowszechnienia palenia marihuany wśród młodzieży, wpływu tej substancji na zdrowie oraz spostrzeganego poziomu akceptacji dla palenia marihuany wśród rówieśników a doświadczeniami dotyczącymi palenia marihuany (częstość palenia i bycie pod wpływem marihuany w szkole) w grupie młodzieży z niepełnosprawnością ruchową? 3) Czy wśród młodzieży z niepełnosprawnością ruchową doświadczenia i przekonania dotyczące picia alkoholu oraz palenia marihuany są ze sobą wzajemnie powiązane tak samo jak u ich rówieśników bez dysfunkcji? Badaniem objęto 291 respondentów, w tym 186 z niepełnosprawnością ruchową (pomiędzy 14. a 24. rokiem życia) oraz 105 pełnosprawnych ruchowo (od 14. do 21. roku życia). W pierwszej grupie (z niepełnosprawnością ruchową) znalazło się 88 dziewcząt i 98 chłopców, a w drugiej grupie (bez dysfunkcji): 44 dziewczęta oraz 61 chłopców. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz Ty i zdrowie (adaptacja kwestionariusza Health Behaviour Questionnaire Jessora, Donovana i Costy). W grupie osób z dysfunkcją ruchową potwierdzono istnienie związków między: spostrzeganym poziomem akceptacji przyjaciół wobec picia alkoholu a oceną wpływu alkoholu na zdrowie; oceną liczby przyjaciół pijących alkohol a częstością picia, ilością wypijanego alkoholu, częstością picia w weekendy; oceną wpływu picia alkoholu na zdrowie a częstością upijania się i częstością picia w weekendy. Wśród młodzieży pełnosprawnej zaobserwowano związki między: spostrzeganą akceptacją przyjaciół wobec picia a oceną, jak wielu przyjaciół pije, oceną wpływu alkoholu na zdrowie i wszystkimi innymi doświadczeniami związanymi z piciem poza częstotliwością; nie stwierdzono zależności między oceną wpływu alkoholu na zdrowie a żadnym z doświadczeń dotyczących picia. W grupie młodzieży niepełnosprawnej potwierdzono korelacje między przekonaniami na temat palenia marihuany (m.in. spostrzegany poziom akceptacji palenia marihuany, ocena wpływu marihuany na zdrowie) a częstotliwością palenia marihuany; zauważono różnicę w sile związków między wybranymi przekonaniami a doświadczeniami picia alkoholu i palenia marihuany wśród młodzieży pełnosprawnej ruchowo i z dysfunkcją.

Autorskie słowa kluczowe: okres dorastania, palenie marihuany, osoby z niepełnosprawnością ruchową, picie alkoholu
Author's Keywords: adolescence, smoking marihuana, motor impairment, alcohol consumption
Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, upośledzenie, upośledzenie fizyczne, choroba, zachowania społeczne, młodzież
TESE descriptors: drug abuse, health, disability, physical disability, illness, social behaviour, youth
  • Hintze, B. (2011). Wybrane przekonania i doświadczenia związane z piciem alkoholu i paleniem marihuany wśród młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i ich rówieśników bez dysfunkcji. Alkoholizm i Narkomania, 4, 297-314.