Tytuł badania: Uwarunkowania preferencji zawodowych młodzieży
Data: 2009
Badacz: Olga Prońska, Alicja Walenda

Celem badania było poznanie aspiracji i preferencji zawodowych młodzieży studiującej. Sondażem diagnostycznym objęto 100 studentów Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi z kierunku: pedagogika (studia stacjonarne pierwszego stopnia, trzeci rok, specjalizacja: resocjalizacja oraz doradztwo zawodowe i personalne). W badaniu wykorzystano kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. 72% próby stanowiły kobiety, ponadto najliczniej reprezentowane były osoby w wieku do 30. roku życia (42%). Badani mieszkali najczęściej w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców (40%), zaraz za nimi znalazły się miasta średniej wielkości (35%). Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że studenci dokonywali wyboru szkoły wyższej i kierunku studiów przede wszystkim zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i/lub aktualną pracą zawodową. Istotnym motywem wyboru szkoły była również bliskość placówki w stosunku do miejsca zamieszkania. Bez znaczenia dla wyboru ścieżki kształcenia miały przyszłe płace. 44% studentów planowało podjąć pracę zgodnie z kierunkiem studiów. 64% pragnęłoby rozpocząć pracę w dużym mieście. 80% planowało pracować w sektorze państwowym. 18% byłoby skłonnych wyjechać do odległego miasta w Polsce w celu znalezienia zatrudnienia, 10% brało pod uwagę wyjazd z kraju. Badani najczęściej wierzyli w spełnienie się ich planów zawodowych i nie oczekiwali żadnej pomocy w tym zakresie (46%). Jeśli wyrażono potrzebę wsparcia, to wskazywano przede wszystkim na rodzinę (32%).

Deskryptory TESE: wybór studiów, planowanie edukacji, student, praca, szkoła wyższa, resocjalizacja
TESE descriptors: choice of studies, educational planning, student, labour, higher education, correctional education
  • Walenda, A. (2012). Uwarunkowania preferencji zawodowych młodzieży. Przegląd Badań Edukacyjnych, 2(15), 13-27.