Tytuł badania: Dziecko z rodziny alkoholowej w percepcji rówieśników
Data: [2010]
Badacz: Małgorzata Sitarczyk

Celem badania było określenie sposobu postrzegania dzieci z rodzin alkoholowych przez ich rówieśników. Badaniem objęto 120 uczniów klas piątych (60) i szóstych (60) szkoły podstawowej w małym mieście. Wśród badanych znalazło się 11 uczniów wychowujących się w rodzinach alkoholowych, w których alkoholu nadużywał zwykle ojciec (z jednym wyjątkiem, kiedy była to matka). Badani ci zostali poproszeni o dokonanie oceny szkoły i nauczycieli, a pozostali oceniali oprócz tego również kolegów i koleżanki z domów alkoholowych. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że sposób postrzegania dzieci z rodzin alkoholowych uwarunkowany był płcią i wiekiem badanych. Chłopcy przypisywali dzieciom z rodzin alkoholowych więcej negatywnych cech i o większym nasileniu niż dziewczęta. Najbardziej negatywne zdanie wyrazili chłopcy z klas piątych, a najbardziej pozytywny sąd – dziewczęta z klas szóstych. Ogólny obraz dzieci z rodzin alkoholowych nie był jednak przychylny. Uważane były przez ogół badanych za raczej agresywne (28,9%), bardzo i średnio nieodpowiedzialne (po 28,9%) i bardzo niegrzeczne (26,3%). Większość respondentów uznała także, że dzieci te nie są ani śmiałe, ani nieśmiałe (31,5%). Podzielone okazały się zdania badanych w przypadku spokojnego zachowania dzieci z rodzin alkoholowych – 21% uczniów uznało, że dzieci te są bardzo spokojne, i tyle samo (21%), że są bardzo niespokojne.

Deskryptory TESE: pochodzenie społeczne, rodzina, relacje interpersonalne, postawa, zachowania, dziecko
TESE descriptors: social background, family, interpersonal relations, attitude, behaviour, child
  • Sitarczyk, M. (2010). Dziecko z rodziny alkoholowej w percepcji rówieśników. Przegląd Badań Edukacyjnych, 1-2(10-11), 9-22.