Tytuł badania: Czy problem miażdżycy dotyczy także dzieci i młodzieży?
Data: 2005
Badacz: Maria Jodkowska

Celem badania było określenie skali zagrożenia wśród młodzieży w wieku od 16 do 18 lat czynnikami powodującymi miażdżycę. Próbę badawczą stanowiła grupa 2893 uczniów klas pierwszych i trzecich szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów w ośmiu województwach. Badanie przeprowadzono za pomocą analizy występowania czynników ryzyka, wśród których występowały m.in.: otyłość, palenie tytoniu, niedostatek aktywności fizycznej, podwyższony poziom stresu psychologicznego. Na podstawie wyników stwierdzono rozpowszechnienie czynników ryzyka miażdżycy u młodzieży w okresie dorastania. Najczęściej spotykanym czynnikiem okazał się niedostatek aktywności fizycznej (80%); w dalszej kolejności: podwyższony poziom stresu psychologicznego (40%), palenie tytoniu (36%) oraz nadmiar masy ciała (11%). Wykazano także większą częstość występowania badanych czynników ryzyka miażdżycy u uczniów klas trzecich niż klas pierwszych. Jedynie u 7% uczniów (10% chłopców i 3% dziewcząt) nie występował żaden spośród wszystkich czynników, natomiast u ponad 90% badanych stwierdzono zagrożenie co najmniej jednym czynnikiem, a trzema i więcej u 28% uczniów. Wyniki badania wykazały ponadto największe niebezpieczeństwo przedwczesnego wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych u młodzieży uczęszczającej do szkół zawodowych, w porównaniu z rówieśnikami z innych typów szkół.

Deskryptory TESE: zdrowie, edukacja zdrowotna, choroba, młodzież, rozwój fizyczny, problemy zdrowotne, nauki o zdrowiu, medycyna człowieka, środowisko
TESE descriptors: health, health education, illness, youth, physical development, health problems, health sciences, human medicine, environment
  • Jodkowska, M. (2009). Czy problem miażdżycy dotyczy także dzieci i młodzieży? Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 2(30), 31-41.