Tytuł badania: Zainteresowania aktywnością ruchową uczniów rozpoczynających II etap edukacji w integracyjnej szkole podstawowej
Data: listopad 2010
Badacz: Krzysztof Kałużny, Andrzej Rokita

Przedmiotem badania były zainteresowania aktywnością ruchową wśród uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 43 z oddziałami integracyjnymi. Badaniem objęto 64 osoby, w tym 16 uczniów niepełnosprawnych (cztery dziewczęta i 12 chłopców) oraz 48 pełnosprawnych (22 dziewczęta i 26 chłopców). Wśród dziewcząt trzy były upośledzone umysłowo w stopniu lekkim, jedna miała niepełnosprawność ruchową; wśród chłopców znalazło się dwóch z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i umysłową), sześciu z niepełnosprawnością ruchową, jeden z zespołem Aspergera, trzech z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Pięć osób niepełnosprawnych nie uczestniczyło w lekcjach wychowania fizycznego. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego. Czwartoklasiści najbardziej interesowali się pływaniem (70% wskazań), także jeździectwem (53% wskazań), 56% lubiło koszykówkę, 55% piłkę nożną, 50% siatkówkę. Ponad połowa niepełnosprawnych respondentów lubiła piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, ringo, badminton, tenis stołowy i łucznictwo. Wśród uczniów pełnosprawnych ruchowo 60% interesowało się pływaniem, 58% jeździectwem, 55% koszykówką, piłką nożną, łucznictwem, 54% siatkówką, a 50% wrotkarstwem. Niepełnosprawne dziewczęta interesowały się przede wszystkim pływaniem, jeździectwem i siatkówką (po 75% wyborów), po 50% wyborów miały takie dyscypliny jak: piłka nożna, ręczna, gimnastyka, lekkoatletyka, badminton, ringo, taniec towarzyski i kolarstwo. W grupie niepełnosprawnych chłopców najpopularniejsze były: piłka ręczna (75% wskazań), koszykówka, pływanie i łucznictwo (67%), tenis stołowy, badminton i ringo (58%), piłka nożna, siatkówka i kulturystyka (50%). Płeć nie różnicowała zainteresowań aktywnością ruchową wśród uczniów pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Author's Keywords: interest, motor activity, disabled student, elementary school, integration school
Deskryptory TESE: rozwój dziecka, wychowanie fizyczne, zajęcia rekreacyjne, sprzęt sportowy, rozwój motoryczny
TESE descriptors: child development, physical education, leisure activities, sports equipment, motor development
  • Kałużny, K. i Rokita, A. (2012). Zainteresowania aktywnością ruchową uczniów rozpoczynających II etap edukacji w integracyjnej szkole podstawowej. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 39, 41-46.