Tytuł badania: Zainteresowania aktywnością ruchową uczennic z gimnazjum integracyjnego
Data: październik 2009
Badacz: Krzysztof Kałużny, Andrzej Rokita

Celem badania była charakterystyka zainteresowań aktywnością ruchową wśród dziewcząt niepełnosprawnych i pełnosprawnych z gimnazjum integracyjnego. W badaniu uczestniczyły 62 uczennice z Zespołu Szkół nr 11 we Wrocławiu, w tym 22 osoby pełnosprawne i tyle samo niepełnosprawnych, z klas I–III gimnazjum. Posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, techniką ankiety. Okazało się, że najpopularniejszą dyscypliną sportową wśród uczennic niepełnosprawnych była siatkówka: 78% wskazań dziewcząt z klasy pierwszej, 67% z klasy drugiej i 86% z klasy trzeciej. Na drugim miejscu znalazła się piłka nożna: 67% z klasy pierwszej, 100% z klasy drugiej i 57% z klasy trzeciej. Pierwszoklasistki lubiły także pływać (67% wskazań), gimnastykować się, uprawiać lekkoatletykę i kolarstwo (po 56% wskazań). Połowa respondentek z klas drugich lubiła poza piłką nożną i siatkówką także łyżwiarstwo, pływanie, tenis stołowy oraz kolarstwo. Trzecioklasistki – poza dwiema najpopularniejszymi dyscyplinami – nie wskazały żadnych innych. Wśród pełnosprawnych dziewcząt także najpopularniejsza była siatkówka (82% wskazań w klasach pierwszych, 75% w drugich, 88% w trzecich). 73% pełnosprawnych pierwszoklasistek lubiło jeździć na wrotkach, 64% uprawiało jeździectwo, po 54% – pływanie, piłkę nożną, koszykówkę oraz piłkę ręczną. 67% uczennic z klas drugich grało w piłkę nożną, pływało, 58% lubiło tenis stołowy, a 50% – gimnastykę.

Author's Keywords: interest, motor activity, integrated school, disabled students, grammar school
Deskryptory TESE: zajęcia rekreacyjne, sprawność, sprzęt sportowy, rozwój fizyczny, upośledzenie, upośledzenie fizyczne, niepełnosprawność intelektualna
TESE descriptors: leisure activities, efficiency, sports equipment, physical development, disability, physical disability, intellectual disability
  • Kałużny, K. i Rokita, A. (2012). Zainteresowania aktywnością ruchową uczennic z gimnazjum integracyjnego. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 39, 31-34.