Tytuł badania: Profil potencjalnych kandydatów na studia podyplomowe
Data: 2006 – 2009
Badacz: Artur Zimny

Przedmiot badań stanowiła sylwetka potencjalnego kandydata na studia podyplomowe. Analizie poddano opinie osób legitymujących się wyższym wykształceniem na temat ewentualnego podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. Sprawdzono ponadto skłonność zakładów pracy do udzielania finansowego wsparcia swoim pracownikom, którzy chcą podnieść kwalifikacje. Analizy oparto na wynikach badań zrealizowanych dwukrotnie (w trzyletnim odstępie czasowym). W 2006 roku badaniem objęto grupę 1733 osób zatrudnionych w 193 zakładach pracy podregionu konińskiego. 75% ankietowanych stanowiły kobiety, 25% mężczyźni; lokalizacja większości zakładów pracy miała charakter miejski (58%). 82% zakładów działało w sektorze publicznym, w tym prawie połowa związana była z oświatą (53%). W 2009 roku badaniem objęto grupę 991 osób zatrudnionych w 87 zakładach pracy podregionu konińskiego. 75% ankietowanych stanowiły kobiety, 25% mężczyźni; lokalizacja większości zakładów pracy miała charakter miejski (54%). 83% zakładów działało w sektorze publicznym, w tym prawie połowa związana była z oświatą (50%). Respondentów poproszono o wypełnienie ankiety składającej się z 11 pytań oraz 6 w ramach metryczki. W wyniku badania stwierdzono, że ponad połowa ankietowanych była zainteresowana kształceniem na studiach podyplomowych. Czynnikami, które różnicowały ankietowanych, były: wiek, lokalizacja oraz wielkość zakładu pracy (mierzona liczbą zatrudnionych osób). Wykazano, że osoby starsze były mniej zainteresowane podjęciem dalszej edukacji; największe chęci wykazywały osoby zatrudnione w mieście oraz większych zakładach pracy. Na podstawie analizy wyników wyróżniono dwie grupy kandydatów na studia podyplomowe: osoby, które chcą studiować; osoby, które muszą studiować (ze względu na wymagania kierownictwa zakładu pracy). Do pierwszej grupy zaliczały się w szczególności osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia oraz pracowały w zakładach sektora prywatnego w miastach. W grupie drugiej znalazły się osoby, które przekroczyły 40. roku życia, pracujące w zakładach sektora publicznego na obszarach wiejskich.

Autorskie słowa kluczowe: kształcenie ustawiczne, studia podyplomowe, kandydat, zakład pracy
Author's Keywords: lifelong learning, post-graduate studies, candidate, employment enterprise
Deskryptory TESE: kształcenie i szkolenie zawodowe, rozwój umiejętności zawodowych, edukacja dorosłych, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, ustawiczne doskonalenie zawodowe, umiejętności zawodowe, doskonalenie zawodowe w toku pracy, dorosły student
TESE descriptors: vocational education and training, skill development, adult education, training-employment relation, continuing professional development, skill, in-service training, mature student
  • Zimny, A. (2009). Profil potencjalnych kandydatów na studia podyplomowe. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 4(67), 68-74.