Tytuł badania: Edukacja w zakładzie pracy
Data: [2010]
Badacz: Renata Tomaszewska-Lipiec

Celem badania był opis funkcjonowania przedsiębiorstw uczących się, a w szczególności aspekt sposobu, zakresu oraz czynników determinujących organizowanie procesów edukacyjnych. Próbę badawczą stanowiło 50 podmiotów, które prowadziły własną działalność na terenie Bydgoszczy. W wyniku badania wykazano, że w 58% organizacji gospodarczych prowadzono systematyczną działalność edukacyjną, a sporadyczną w 34% przedsiębiorstw. Za realizowanie działań dotyczących procesu edukacji pracowników odpowiedzialny w szczególności był dział personalny danej firmy (32%). Okazało się, że zakłady pracy coraz intensywniej inwestowały w bazę materiałowo-dydaktyczną, na którą składały się m.in. sale konferencyjne, wyposażenie techniczne, materiały dydaktyczne dla pracowników (42%), oraz decydowały się na tzw. edukację wewnętrzną (40%). Stwierdzono ponadto częste podejmowanie współpracy przez przedsiębiorstwa z zewnętrznymi podmiotami zajmującymi się przeprowadzaniem szkoleń (m.in. z firmami szkoleniowymi – 66%, ośrodkami doskonalenia zawodowego – 32%, wojewódzkimi i powiatowymi urzędami pracy – 28%, stowarzyszeniami edukacyjnymi, gospodarczymi i społecznymi – 26%, organizacjami branżowymi i związkami zawodowymi – 14%). W przeważającej liczbie przypadków współpraca miała charakter doraźny (82%), a nie trwały i systematyczny (16%). Najczęściej wymienianymi czynnikami, które decydowały o wyborze oferty edukacyjnej, były: aktualna potrzeba (90%), cena (60%), miejsce i warunki organizacyjne (38%), renoma ośrodka (32%), długość trwania edukacji (22%), materiały, publikacje (20%). Natomiast czynnikami, które wpływały na potrzebę prowadzenia edukacji w badanych przedsiębiorstwach, były: potrzeby firmy, stanowiska i biura (98%), zmiany technologiczne i postęp (93%), możliwości finansowe firmy (92%), konieczność uzyskania określonych uprawnień (91%) oraz zmiany przepisów prawnych (79%). Wśród treści edukacyjnych, które cieszyły się największym zainteresowaniem, znalazły się przede wszystkim te z zakresu księgowości (65%), rachunkowości i finansów (65%), prawa pracy (64%), prawa zamówień publicznych (62%), języków obcych (60%), obsługi klientów (60%), ochrony danych (59%).

Autorskie słowa kluczowe: ustawiczna edukacja dorosłych, organizacja ucząca się, edukacja całożyciowa
Author's Keywords: continuing education of adults, learning organization, lifelong learning
Deskryptory TESE: doskonalenie zawodowe w toku pracy, ustawiczne doskonalenie zawodowe, edukacja dorosłych, pracodawca, przedsiębiorstwo, miejsce pracy, małe i średnie przedsiębiorstwa
TESE descriptors: in-service training, continuing professional development, adult education, employer, enterprise, place of work, small and medium-sized enterprise
  • Tomaszewska-Lipiec, R. (2011). Edukacja w zakładzie pracy. Kontekst teoretyczny a wyniki badań własnych. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 2, 100-109.