Tytuł badania: Czynniki zwiększające satysfakcję nauczycieli z wykonywanej pracy
Data: luty 2009 – marzec 2009
Badacz: Dagmara Lewicka, Piotr Oleśniewicz

Przedmiotem badania były czynniki zwiększające satysfakcję nauczycieli z wykonywanej pracy. W badaniu uczestniczyło 245 nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych we Wrocławiu, Lubinie i Nowej Rudzie. Wszyscy respondenci ukończyli szkołę wyższą, mieli przygotowanie pedagogiczne. 74% próby stanowiły kobiety. 96% respondentów ukończyło studia magisterskie, 4% – licencjackie. 64% pracowało w LO, 24% w SP, a 12% w gimnazjach. 42% ankietowanych było nauczycielami mianowanymi, 32% – dyplomowanymi, 21% – kontraktowymi, a 5% – stażystami. Do zebrania materiału wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że najbardziej skuteczne w motywowaniu nauczycieli były takie czynniki jak: dodatek motywacyjny i nagroda specjalna dyrektorów szkoły albo organu prowadzącego szkołę. Okazało się ponadto, że czynniki finansowe nie wpływają istotnie na satysfakcję nauczycieli z pracy. Kobiety – bardziej niż mężczyźni – doceniały wartość motywatorów. W skali sześciopunktowej mężczyźni przypisywali dodatkowi motywacyjnemu wartość od 0 do 3, a kobiety – 4 i 5. Istotna różnica wystąpiła między mężczyznami a kobietami, jeśli chodzi o wartościowanie pisemnej pochwały albo gratulacji w bezpośredniej rozmowie, które nie były aż tak ważne dla mężczyzn jak dla kobiet. Nauczycielki twierdziły, że znaczącym czynnikiem motywacyjnym w pracy nauczyciela jest możliwość podnoszenia kwalifikacji i wykazania się inicjatywą (istotna różnica między kobietami a mężczyznami; mężczyźni nie doceniali wartości wspomnianych czynników w ocenie satysfakcji z pracy). Za dobrą pracę kobiety chciałyby otrzymać dodatek motywacyjny w wysokości 5% wynagrodzenia, także publiczną pochwałę (istotnie częściej niż mężczyźni). Dowiedziono ponadto, że na satysfakcję nauczycieli z wykonywanej pracy największy wpływ ma relacja z dyrektorem, dlatego też warto zwrócić jak największą uwagę na doskonalenie umiejętności menedżerskich osób kierujących placówkami oświatowymi.

Author's Keywords: job satisfaction, education, teacher, factors of satisfaction
Deskryptory TESE: nauczanie, nauczyciel, zawód nauczyciela, motywacja, wynagrodzenie nauczyciela, postawa wobec szkoły
TESE descriptors: teaching, teacher, teaching profession, motivation, teacher salary, attitude towards school
  • Lewicka, D. i Oleśniewicz, P. (2011). Czynniki zwiększające satysfakcję nauczycieli z wykonywanej pracy. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 35, 51-56.