Tytuł badania: Doświadczanie własnego ciała u kobiet z syndromem dorosłego dziecka alkoholika (DDA)
Data: [2007]
Badacz: Barbara Bętkowska-Korpała, Agnieszka Lelek

Badanie przeprowadzono w celu określenia, w jaki sposób kobiety z rozpoznaniem syndromu DDA doświadczają własnego ciała. Próbę badawczą stanowiły: grupa eksperymentalna 61 kobiet, które uczestniczyły w programie terapeutycznym Krakowskiego Centrum Terapii; średnia wieku wyniosła 26,4 roku oraz grupa kontrolna 43 kobiet, pochodzących z różnych środowisk; średnia wieku wyniosła 24,5 roku. 52% kobiet legitymowało się wykształceniem wyższym, 45% średnim (w tym 73% nadal się uczyło), 3% miało wykształcenie zawodowe. W wyniku wywiadu stwierdzono, że osobą uzależnioną od alkoholu w rodzinie generacyjnej w przypadku 76% badanych był ojciec, 9% była to matka, 15% miało oboje pijących rodziców. 33% respondentek przyznało się do okaleczania; 42% doświadczyło przemocy fizycznej w domu. Blisko połowa kobiet (48%) unikała bliskich relacji fizycznych z większością ludzi. W badaniu zastosowano strukturalizowany wywiad oraz Kwestionariusz ja cielesnego w opracowaniu Beaty Miruckiej, zawierający cztery skale: A – akceptacji cielesności, M – przeżywania intymności z osobami płci przeciwnej, K – eksponowania kobiecości, E – stosunek do jedzenia i wagi ciała. Na podstawie porównania obu grup stwierdzono największe różnice w doznawaniu intymności z osobą płci przeciwnej oraz w akceptacji swojego ciała. Nie wykazano istotnych różnic pod względem eksponowania kobiecości oraz stosunku do jedzenia i wagi ciała. Zwrócono uwagę na problem zniekształcania obrazu postrzegania siebie w badanej grupie (40% respondentek czuło się grubymi, a jedynie cztery miały nadwagę). Taki stan rzeczy tłumaczono niespójnością rzeczywistości z samopoczuciem i potrzebami płynącymi z ciała (m.in. odpoczynku, głodu, potrzeb seksualnych). Zauważono, że w programach psychoterapeutycznych powinno się zwrócić uwagę na akceptację sposobu doświadczania własnej cielesności, przede wszystkim pod kątem przeżywania intymności w relacjach z innymi osobami przez uczestników terapii. Badanie pozwoliło wysnuć wniosek o negatywnym znaczeniu dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym na kształtowanie się ja cielesnego.

Author's Keywords: ACOAs, body self
Deskryptory TESE: płeć żeńska, relacja rodzice – szkoła, postawa, pochodzenie społeczne, rodzice, samoocena
TESE descriptors: female, parent-school relation, attitude, social background, parents, self-evaluation
  • Lelek, A. i Bętkowska-Korpała, B. (2008). Doświadczanie własnego ciała u kobiet z syndromem dorosłego dziecka alkoholika (DDA) – doniesienie z badań. Psychoterapia, 4(147), 43-51.