Tytuł badania: Obraz przyszłego życia wiejskich gimnazjalistów
Data: 2001 – 2002
Badacz: Małgorzata Mikut

Celem badania było poznanie obrazu przyszłego życia gimnazjalistów mieszkających na wsi. Objęto pomiarem 510 uczniów klas trzecich z 11 gimnazjów wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Zostali oni poproszeni o napisanie wypracowania na temat: Wyobraź sobie, że masz 30 lat. Siedzisz w domu, przeglądając album ze zdjęciami z czasów, gdy uczęszczałaś(eś) do gimnazjum. Na zdjęciach dostrzegasz bliską koleżankę/kolegę z klasy. Postanawiasz napisać do niej/niego list. Piszesz w nim o swoim obecnym życiu zawodowym, rodzinnym, towarzyskim, czasie wolnym bądź o innych dziedzinach Twojego życia trzydziestolatka(i). Uzupełnieniu danych empirycznych posłużył kwestionariusz ankiety. Analiza materiału badawczego pozwoliła stwierdzić, że nakreślony przez gimnazjalistów obraz przyszłego życia nie był zbyt optymistyczny – ujawniło się ograniczenie orientacji życiowych, nastawienie na przetrwanie, istnienie stereotypów i tradycyjnych podziałów ról oraz powielanie wzorów rodzinnych. Tendencję do ujawniania braku pomysłu na przyszłe życie przełamywały jedynie wypowiedzi uczniów o najwyższych średnich ocen i wywodzących się z rodzin o wysokim i średnim statusie socjoekonomicznym (odważne i ambitne plany, pierwiastki emancypacji). Większość gimnazjalistów prezentowała jednak orientacje zachowawcze na poziomie roszczeń, dla których charakterystyczne były: wczesne zakładanie rodziny, tzw. dobre małżeństwo (np. związek małżeński z bogatą osobą), tradycyjny podział rodzinnych ról oraz rezygnacja z aktywności zawodowej.

Deskryptory TESE: gimnazjum, obszar wiejski, postawa, młodzież, planowanie
TESE descriptors: lower secondary, rural area, attitude, youth, planning
  • Mikut, M. (2007). Obraz przyszłego życia wiejskich gimnazjalistów. Przegląd Pedagogiczny, 1, 123-134.