Tytuł badania: Problem jawności przysposobienia w rodzinach adopcyjnych
Data: [2010]
Badacz: Kinga Dziwańska

Badanie miało na celu charakterystykę opinii rodziców adopcyjnych o jawności adopcji, w szczególności skupiono się na różnicach w postawach matek i ojców, rozwiązaniach przyjmowanych przez rodziców wobec otoczenia dziecka oraz konsekwencjach jawności adopcji. Badaniem objęto 32 rodziny, które adoptowały dzieci przez Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Warszawie. Wiek dzieci mieścił się w przedziale od sześciu miesięcy do dziewięciu lat. W badaniu wykorzystano kwestionariusz własnej konstrukcji składający się z 45 pytań. W sumie przeprowadzono 64 wywiady. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że zarówno matki, jak i ojcowie byli zwolennikami jawności adopcji wobec dziecka. Ponad połowa rodziców (56%) już ujawniła fakt adopcji swojemu dziecku, pozostali zamierzali to zrobić, gdy dziecko znajdzie się w wieku przedszkolnym. 43% rodziców poinformowało dziecko o adopcji, gdy to było w wieku dwóch lat, 13% przekazało tę informację trzyletnim dzieciom. Żadna rodzina nie ukrywała faktu adopcji przed najbliższym otoczeniem i większość nie spotkała się z negatywnym stosunkiem do adopcji. Miejscem, w którym rodzice najczęściej starali się ukrywać adopcję, była przychodnia lekarska.

Deskryptory TESE: adopcja, relacja rodzice – dziecko, rodzice, relacje interpersonalne, postawa
TESE descriptors: adoption, parent-child relation, parents, interpersonal relations, attitude
  • Dziwańska, K. (2010). Problem jawności przysposobienia w rodzinach adopcyjnych. Studia nad Rodziną, 1-2(26-27), 135-143.