Tytuł badania: Oblicza konsumpcjonizmu w kontekście ubóstwa: rola wykluczenia społecznego i pytania o dobrostan psychiczny
Data: [2009]
Badacz: Hanna Brycz, Agata Fijas

Badanie miało charakter eksperymentalny i dotyczyło wywoływania nastawienia promocyjnego (ku działaniu) lub prewencyjnego (powstrzymanie się od działania). Osoby o nastawieniu promocyjnym są aktywne, nastawione na działanie i osiągnięcia, odważne i chętnie podejmujące ryzyko. Natomiast osoby o nastawieniu prewencyjnym działają w sposób bardziej przemyślany, unikają ryzyka, skupiają się na swoich powinnościach, a do zadań podchodzą ostrożnie. Celem manipulacji eksperymentalnej było sprawdzenie, czy prymowanie (ang. priming, aktywizacja określonego stylu działania bądź kategorii) określonego nastawienia połączone z implementacją poczucia szczęścia wpływało na poziom konsumpcjonizmu badanych. Badaniem objęto 90 studentów Uniwersytetu Gdańskiego losowo przydzielonych do jednego z dwóch warunków eksperymentalnych (prymowanie stylu prewencyjnego lub promocyjnego) lub do grupy kontrolnej. W badaniu wykorzystano Kwestionariusz Konsumpcjonizmu autorstwa M. Minikowicza, składający się z 40 pozycji. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że niezależnie od powiązania poczucia szczęścia z określonym stylem zachowania jedynie prymowanie stylu promocyjnego sprzyjało postrzeganiu konsumpcjonizmu jako wartości. Grupa eksperymentalna, w której prymowano nastawienie na działanie, uzyskała tym samym najwyższe wartości wskaźnika akceptacji konsumpcjonizmu.

Deskryptory TESE: konsumpcja, postawa, zachowania, student, psychologia
TESE descriptors: consumption, attitude, behaviour, student, psychology
  • Brycz, H. (2010). Oblicza konsumpcjonizmu w kontekście ubóstwa: rola wykluczenia społecznego i pytania o dobrostan psychiczny. Problemy Wczesnej Edukacji, 1(11), 151-163.