Tytuł badania: Monitorowanie w zakresie realizacji obowiązkowych godzin zajęć wychowania fizycznego w formach alternatywnych
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 2010
Badacz: Beata Gronosz, Emilia Kowalczyk-Rumak, Joanna Urbańska

Głównym celem badania był monitoring prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w alternatywnych formach. Do badania (za pomocą ankiety) przystąpiły losowo wybrane szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z województwa mazowieckiego. W badaniu wzięło udział 166 szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, do których uczęszczało w chwili prowadzenia badania 15440 uczniów. Większość (93%) to szkoły publiczne, a jedynie 7% stanowiły szkoły niepubliczne. Monitoringiem objęto także 84 szkoły gimnazjalne, z czego większość (90%) stanowiły placówki publiczne. Łącznie do obserwowanych gimnazjów uczęszczało 18 803 uczniów. Przenalizowano również lekcje w 75 szkołach ponadgimnazjalnych. Badaniu poddano organizację zajęć wychowania fizycznego w szkołach, m.in.: bazę lokalową, możliwości kadrowe, tradycje sportowe szkoły, osiągnięcia uczniów, miejsce ich zamieszkania, realizację lekcji wychowania fizycznego w różnych formach (np. zajęcia sportowe, rekreacyjno-zdrowotne, taneczne, turystyczne). Na podstawie wyników badania sporządzono uogólnione wnioski, m. in. o niewielkim zainteresowaniu szkół w województwie mazowieckim realizacją obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego w innych formach, czego głównymi przyczynami są: często odległe od szkoły miejsca zamieszkania uczniów, a także brak bazy sportowej oraz wykwalifikowanej kadry trenerów sportowych.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, szkoła podstawowa, szkoła publiczna, szkoła niepubliczna, szkoła średnia, miejsce zamieszkania, szkolnictwo podstawowe, szkolnictwo średnie, szkolnictwo średnie pierwszego stopnia, szkolnictwo średnie drugiego stopnia, kadra pedagogiczna
TESE descriptors: physical education, primary school, public-sector school, private school, secondary school, place of residence, primary education, secondary education, lower secondary, upper secondary, teaching staff
  • Kowalczyk-Rumak, E. (oprac.). (2010). Raport : Monitorowanie w zakresie realizacji obowiązkowych godzin zajęć wychowania fizycznego w formach alternatywnych. Pobrane z http://www.kuratorium.waw.pl/files/f-1119-2-raport1.pdf