Tytuł badania: Monitorowanie wdrażania podstawy wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w województwie podkarpackim
Data: 19 kwietnia 2010 – 23 kwietnia 2010
Badacz:

Celem badania była weryfikacja procesów wdrażania podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego do szkół. Badanie dotyczyło województwa podkarpackiego. Do badania wybrano 43 przedszkola, 85 oddziałów przedszkolnych, 4 inne formy wychowania przedszkolnego, 112 szkół podstawowych oraz 54 gimnazja. W analizie wykorzystano odpowiedzi 224 dyrektorów. Techniką badawczą była ankieta online. Postawiono m.in. następujące pytania badawcze: w jaki sposób w szkole/placówce zapoznawano się z podstawą programową; jakiego wsparcia w realizacji podstawy programowej oczekują szkoły i placówki. Najczęstszym sposobem zapoznawania się z treściami podstawy programowej była indywidualna lektura tego dokumentu. Główną formą informowania rodziców o zmianach programowych były spotkania dyrektorów z rodzicami. 67% dyrektorów opowiedziało się za potrzebą wsparcia dla szkół w realizacji podstawy programowej. Raport kończą rekomendacje.

Deskryptory TESE: wychowanie dziecka, wychowawca, edukacja przedszkolna, kształcenie ogólne, ewaluacja
TESE descriptors: child rearing, educational childcare staff, pre-primary education, general education, evaluation
  • Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. (2010). Monitorowanie wdrażania podstawy wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w województwie podkarpackim. Pobrane z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142