Tytuł badania: Świadomość a zdrowie w perspektywie edukacji
Data: 2009
Badacz: Ewelina Ruda

Przedmiotem badania był opis zdrowia fizycznego oraz psychicznego (zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i duchowym) dorastającej młodzieży. Dodatkowo starano się określić stosunek zachowań zdrowotnych i antyzdrowotnych w poszczególnych aspektach zdrowia młodych ludzi. Do zebrania materiału badawczego zastosowano technikę ankiety, którą wypełniło 94 uczniów w wieku od 16 do 19 lat. W wyniku analizy odpowiedzi respondentów stwierdzono, że w wymiarze zdrowia psychicznego 56,9% uczniów prezentowało zachowania prozdrowotne. Wśród badanych, którzy bezwzględnie akceptowali siebie takimi, jakimi są, 74% codziennie oraz częściej niż raz w tygodniu odczuwało zmęczenie, a 68,5% zdenerwowanie; 60,3% paliło papierosy; 12,3% spożywało narkotyki. W aspekcie akceptacji swojego ciała i poczucia humoru uzyskano podobne wyniki. W emocjonalnym wymiarze zdrowia psychicznego zauważono równowagę zachowań zdrowotnych (50,2%) i antyzdrowotnych (49,8%). Wykazano, że uczuciami, których opanowanie przysparzało uczniom najwięcej trudności, były strach (67,0%) oraz złość (68,1%). Wskazania dotyczące innych negatywnych emocji kształtowały się następująco: zazdrość – 62,8%, lęk – 63,8%, smutek – 64,9%, żal – 64,9%. Pod względem emocji pozytywnych 90,4% młodzieży w swoim życiu kierowało się radością, zadowoleniem – 84,0%, empatią – 68,1%. Jednocześnie zanotowano, że ponad połowa badanych odczuwała chwiejność emocjonalną. Analiza odpowiedzi dotyczących zachowań w wymiarze zdrowia fizycznego pozwoliła stwierdzić przewagę zachowań antyzdrowotnych (67,4%). Wśród dolegliwości fizycznych dominowały zmęczenie (76,6%), zdenerwowanie (70,2%) oraz bóle głowy (27,7%). Najrzadziej występującymi okazały się napady lęku oraz paniki (4,3%). Do najczęściej spożywanych używek zaliczono papierosy (58,5%), alkohol (piwo – 52,1%, wódka – 11,7%), narkotyki (10,6%).

Deskryptory TESE: zdrowie, nauki o zdrowiu, zachowania, postawa, zachowania społeczne
TESE descriptors: health, health sciences, behaviour, attitude, social behaviour
  • Ruda, E. (2011). Świadomość a zdrowie w perspektywie edukacji. Dydaktyka Literatury i Konteksty, 31, 227-240.