Tytuł badania: Motywy uczestnictwa dzieci i młodzieży w zawodach biegu na orientację rozgrywanych na Dolnym Śląsku
Data: 2007
Badacz: Piotr Cych, Weronika Machowska, Agnieszka Tyczkowska

Celem badania była charakterystyka motywacji, dla której dzieci i młodzież uczestniczą w biegu na orientację. W badaniu wzięło udział 80 respondentów w wieku od ośmiu do 14 lat, którzy regularnie uczestniczyli w takich zawodach odbywających się na Dolnym Śląsku. Ankietę wypełniło 38 dziewcząt i 42 chłopców z różnych środowisk szkolnych. Ponad połowa biegaczy startowała w zawodach tylko ze względu na chęć pobiegania, nieco ponad 40% chciało zdobyć medal. 40% uczniów wyrażało chęć kontynuowania startów w zawodach, blisko 40% chciało sprawdzić swoje możliwości w porównaniu z rówieśnikami. Niecałe 30% badanych biegało, by mieć lepsze oceny, lub ze względu na ładną pogodę. Co piąty uczeń startował w biegu na orientację, bo lubił organizatora. Stwierdzono różnicę motywacji wśród dziewcząt i chłopców. Uczennice startowały częściej ze względu na ładną pogodę albo dla samego pobiegania, a chłopcy – częściej by rywalizować z rówieśnikami (sprawdzić swoje możliwości). Wyniki badania pokazały, że dzieci i młodzież interesują się biegami na orientację i chcą kontynuować starty w tej dyscyplinie.

Author's Keywords: orienteering, youth sport, motivation, Poland
Deskryptory TESE: skuteczność, wychowanie fizyczne, motywacja, zajęcia rekreacyjne, sprzęt sportowy
TESE descriptors: effectiveness, physical education, motivation, leisure activities, sports equipment
  • Cych, P., Tyczkowska, A. i Machowska, W. (2011). Motywy uczestnictwa dzieci i młodzieży w zawodach biegu na orientację rozgrywanych na Dolnym Śląsku. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 34, 44-50.