Tytuł badania: Doskonalenie zawodowe nauczycieli zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej
Data: 2011
Badacz: Piotr Kowolik

Celem badania było poznanie motywacji oraz form doskonalenia zawodowego nauczycieli zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej. Próbę badawczą stanowiła grupa 740 pedagogów nauczania początkowego, pracujących w województwach łódzkim, podkarpackim i śląskim (630 legitymowało się wykształceniem wyższym magisterskim; licencjackim – 90; 20 badanych było po kolegium nauczycielskim; zróżnicowanie pod względem stopnia awansu zawodowego wyglądało następująco: 400 badanych było nauczycielami dyplomowanymi; 180 – mianowanymi; kontraktowymi – 120; stażystami – 40). W wyniku badania stwierdzono, że motywacją do podjęcia pracy pedagogicznej dla blisko połowy badanych (44,59%) była chęć pracy z dziećmi; dla 27,2% – zamiłowanie do pracy dziećmi; predyspozycje do wykonywania zawodu były decydujące dla 16,21%, a powołanie i zainteresowanie dla 12,16%. Odpowiedzi respondentów wskazały na duże zainteresowanie kształceniem ustawicznym. 88% nauczycieli z własnej inicjatywy podejmowało czynności doskonalenia zawodowego. Wśród najczęściej wymienianych motywów udziału w dalszej edukacji znalazły się nabywanie nowych kwalifikacji (85,13%), chęć poszerzenia wiedzy (67,56%), potrzeby placówki, w której badani pracowali (40,54%), oraz awans zawodowy (39,18%), z którym wiązały się takie korzyści jak podniesienie prestiżu społecznego, możliwość zdobywania szczebli w hierarchii stanowisk kierowniczych oraz możliwości lepszego wynagrodzenia. Najbardziej preferowanymi formami doskonalenia zawodowego były warsztaty metodyczne (89,18%), kursy doskonalące (62,16%) oraz konferencje metodyczne (48,64%). Wykazano, że najczęściej wybieranymi kursami były oligofrenopedagogika, terapia pedagogiczna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz organizacja i kierowanie oświatą. Formy wsparcia, na jakie mogli liczyć badani w okresie dokształcania, to przede wszystkim wymiana doświadczeń i materiałów szkoleniowych (81,08%), dofinansowanie (68,91%), dogodne godziny pracy (64,86%) oraz pomoc koleżeńska (56,75%). Respondenci spotkali się ponadto z następującymi formami motywacyjnymi: pochwały słowne (83,78%), dodatek motywacyjny (81,08%), nagroda dyrektora (41,89%), nowe pomoce dydaktyczne (27,02%) oraz docenienie codziennej pracy z dziećmi (16,21%).

Autorskie słowa kluczowe: doskonalenie zawodowe, funkcje doskonalenia zawodowego, rodzaje doskonalenia, formy doskonalenia, Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli (WDN)
Author's Keywords: professional development
Deskryptory TESE: ustawiczne doskonalenie zawodowe, edukacja dorosłych, przebieg kariery zawodowej, nauczyciel przedmiotów zintegrowanych, rozwój umiejętności zawodowych, doskonalenie zawodowe nauczycieli, postawa, nauczyciel
TESE descriptors: continuing professional development, adult education, career advancement, generalist teacher, skill development, in-service teacher training, attitude, teacher
  • Kowolik, P. (2011). Doskonalenie zawodowe nauczycieli zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciel i Szkoła, 2, 97-104.