Tytuł badania: Wiktymizacja wychowanków domów dziecka
Data: 2005
Badacz: Monika Sajkowska

Celem badania była diagnoza doświadczeń wychowanków domów dziecka, którzy zetknęli się ze zjawiskiem przemocy i wykorzystywania seksualnego, jak również ocena stopnia przygotowania wychowawców w placówkach do sprostania tym problemom. Badanie przeprowadzono w ramach programu Przywróć dzieciństwo, realizowanego przez Fundację Przyjaciółka, Fundację Oriflame Dzieciom oraz World Childhood Foundation. W badaniu przy pomocy techniki CAPI (wychowankowie) oraz metody ankiety wypełnianej indywidualnie przez respondenta wzięło udział 39 domów dziecka. Łącznie przebadano 495 wychowanków w wieku 15-18 lat. Kwestionariusz badawczy skonstruowano na wzór Kwestionariusza Wiktymizacji Młodzieży (The Juvenile Victimization Questionnaire JVQ) autorstwa S.L. Hamby i D. Finkelhora. Pytania badawcze dotyczyły: przestępstw konwencjonalnych (kradzież, rozbój, wandalizm, napaść z użyciem niebezpiecznego przedmiotu); przemocy domowej (przemoc fizyczna ze strony opiekunów, przemoc psychiczna); krzywdzenia przez rówieśników i rodzeństwo (przemoc fizyczna, napaść zbiorowa, przemoc podczas randki, znęcanie się); wykorzystywania seksualnego (dotykanie intymnych części ciała, gwałt, ekshibicjonizm, słowne molestowanie seksualne, werbowanie do celów seksualnych w internecie); bycia świadkiem, wiktymizacji pośredniej. Analiza wyników badania pozwoliła na określenie stopnia wiktymizacji wychowanków domów dziecka, a także wypełniania obowiązków przez profesjonalny zespół wychowawców tych placówek.

Deskryptory TESE: przemoc szkolna, krzywdzenie dzieci, relacja rodzice – dziecko, relacje międzygrupowe, Internet
TESE descriptors: bullying, child abuse, parent-child relation, intergroup relations, Internet
  • Sajkowska, M. (2005). Wiktymizacja wychowanków domów dziecka – raport z badań. Pobrane z http://www.koalicja.org/wp-content/uploads/wiktymizacja.pdf