Tytuł badania: Przedwczesna inicjacja seksualna w kontekście czynników chroniących i ryzyka
Data: [2010]
Badacz: Maciej Bernasiewicz

Badanie przeprowadzono w celu charakterystyki zjawiska przedwczesnej inicjacji seksualnej uczniów gimnazjum ze środowiska wiejskiego oraz analizy znaczenia czynników ryzyka i chroniących w zachowaniach seksualnych. Próbę badawczą stanowili uczniowie pochodzący ze wsi leżącej w okolicach Katowic oraz Częstochowy. Ogółem przepadano 62 chłopców oraz 48 dziewcząt, w wieku do 13 do 15 lat. Wyniki badania wykazały, że doświadczenie inicjacji seksualnej z drugą osobą zadeklarowało jedynie czterech chłopców (w wieku 15 lat – jeden, 14 lat – dwóch, 13 lat – jeden). Odpowiedzi respondentów ujawniły wiele czynników uważanych za opóźniające inicjację, były to m.in.: wychowywanie w rodzinach pełnych (103 osoby), w których rodzice pozostają w małżeństwie (102); wysoki wskaźnik religijności (100% badanych zadeklarowało chodzenie do kościoła); częste rozmowy z rodzicami o sprawach miłości oraz seksualności (68,2% uczniów rozmawiało o sprawach nastolatków z rodzicami codziennie, 22,7% – rzadko, raz w tygodniu, 6,4% – przypadkowo, raz w miesiącu, 2,7% – nigdy bądź raz w roku). Analiza pytań dotyczących czynników ryzyka wykazała, że 73,6% badanych było po inicjacji alkoholowej. Innymi czynnikami ryzyka, które wzięto w badaniu pod uwagę, były płeć, rozwód rodziców, stosowanie przez nieletnich przemocy fizycznej oraz słownej. Na podstawie uzyskanego materiału stwierdzono, że liczba inicjacji seksualnych w badanej próbie była wprost proporcjonalna do liczby chłopców, liczby rozwodów oraz liczby osób stosujących przemoc fizyczną i słowną. Wpływ alkoholu jako czynnika ryzyka okazał się nieistotny statystycznie.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, postawa, zachowania, obszar wiejski, relacja rodzice – dziecko, młodzież
TESE descriptors: sex education, attitude, behaviour, rural area, parent-child relation, youth
  • Bernasiewicz, M. (2011). Przedwczesna inicjacja seksualna w kontekście czynników chroniących i ryzyka. Analiza porównawcza wyników badań. Wychowanie na co Dzień, 3, 12-16.