Tytuł badania: Przedwczesne podejmowanie życia seksualnego przez dzieci i młodzież
Data: [1999]
Badacz: Maria Łukaszek

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jak często współczesna młodzież podejmuje stosunki seksualne? Jaki jest wiek inicjacji seksualnej? Kim są partnerzy inicjacji seksualnej? Badaniem objęto 242 uczniów szkół średnich oraz przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich (w tym 69 osób miało konflikt z prawem). Wiek respondentów mieścił się w zakresie od 16 do 18 lat. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że doświadczenia seksualnego nie miało 69,8% uczniów oraz 20,3% nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami stosunek kilka razy odbyło 16,9% uczniów oraz 37,7% osób przebywających w placówkach resocjalizacyjnych, a wielokrotnie – 13,4% i 42,0%. Na podstawie zgromadzonego materiału odnotowano również, że do 13. roku życia inicjacji seksualnej doświadczyło (odpowiednio) 3,8% i 10,9% respondentów; między 14. a 16. rokiem życia – 34,6% uczniów i 76,2% nieletnich skonfliktowanych z prawem; natomiast powyżej 17. roku życia inicjowało stosunki seksualne 61,5% i 10,9% osób. Ponadto odnotowano, że wśród osób, z którymi badani podejmowali współżycie, 29% stanowili znajomi, a 19% – osoby całkiem przypadkowe.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, zachowania, postawa, młodzież, dziecko, relacje interpersonalne
TESE descriptors: sex education, behaviour, attitude, youth, child, interpersonal relations
  • Łukaszek, M. (2002). Przedwczesne podejmowanie życia seksualnego przez dzieci i młodzież. Kwartalnik Edukacyjny, 3-4, 54-61.