Tytuł badania: Wiedza gimnazjalistów na temat zachowań ryzykownych
Data: 2011
Badacz: Anita Famuła-Jurczak

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy wiedzy gimnazjalistów na temat rodzajów zachowań ryzykownych. Sformułowano następujące pytania badawcze: Jakie rodzaje zachowań ryzykownych wymienia młodzież? Jakie przyczyny zachowań ryzykownych są wskazywane przez młodzież? Jaka – zdaniem badanych – jest częstotliwość występowania zachowań ryzykownych wśród rówieśników? Próbę badawczą stanowiło 1060 uczniów (w tym 540 dziewcząt oraz 520 chłopców) trzecich klas trzech gimnazjów z województwa lubskiego, w których osiągnięto najwyższe wyniki w egzaminie pogimnazjalnym. Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety. Za poziom wiedzy o charakterze wysokim przyjęto podanie przez respondentów przykładów trzech zachowań ryzykownych, trzech przyczyn tych zachowań oraz odpowiedzi na pytanie o częstotliwość występowania zachowań ryzykownych wśród rówieśników. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że najczęściej wymienianym przykładem zachowań ryzykownych było spożywanie alkoholu (46,4%), następnie palenie papierosów (20%), zachowania agresywne (18,4%) oraz zażywanie narkotyków (11,2%). Wśród najczęściej wskazywanych przyczyn występowania powyższych zachowań znalazły się: chęć zaimponowania rówieśnikom (59,2%), ciekawość (20,8%), kłopoty osobiste (14,4%), moda (4,8%), a także trudności w nauce (0,8%). Na podstawie odpowiedzi dotyczących częstotliwości występowania zachowań ryzykownych wykazano, że najczęstszym (tj. codziennym) było palenie papierosów; 32,8% młodzieży oceniło częstotliwość picia alkoholu jako raz w miesiącu, ten sam wskaźnik wybrało 49,6% badanych odnośnie zażywania narkotyków. Zachowania agresywne w opinii co czwartego ucznia można zauważyć codziennie.

Deskryptory TESE: zachowania, wiedza, postawa, młodzież, gimnazjum
TESE descriptors: behaviour, knowledge, attitude, youth, lower secondary
  • Famuła-Jurczak, A. (2011). Wiedza gimnazjalistów na temat zachowań ryzykownych. Wychowanie na co Dzień, 10-11, 28-31.