Tytuł badania: Substancje psychoaktywne w gdańskich szkołach
Data: 2007
Badacz: Maciej Dębski

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy używania narkotyków (w tym palenia marihuany bądź konopi, używania ekstazy, amfetaminy, substancji wziewnych oraz leków) przez badaną młodzież. Próbę badawczą stanowili uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz drugich klas szkół ponadgimnazjalnych w Gdańsku. Do zebrania materiału badawczego posłużono się ankietą, którą wypełniło 1023 respondentów. Jedna trzecia uczniów uważała zdobycie marihuany za łatwe, a 17,8% za bardzo łatwe. Prawie połowa respondentów (49,5%) znała miejsca, w których mogliby zaopatrzyć się w ten narkotyk; uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (60,6%) częściej niż gimnazjaliści (41%) wiedzieli o takich miejscach. Do źródeł dostępu do konopi zaliczono przede wszystkim bary lub dyskoteki (21,4%), następnie ulicę, park lub mieszkanie dilera (18,3%), co dziesiąta osoba wskazała także szkołę (9,5%). Prawie połowę uczniów (44,8%) namawiano do palenia marihuany (częściej proponowano ją respondentom ze szkół ponadgimnazjalnych – 57,9%, rzadziej gimnazjalistom – 32,5%). 35,8% badanych odmawiało spróbowania raz czy dwa, 28,3% – od trzech do pięciu razy, 10% – 40 razy lub więcej. Wyniki ankiety ujawniły, że 26,9% uczniów co najmniej raz w życiu paliło marihuanę (11,1% – jeden lub dwa razy, 3,6% – więcej niż czterdzieści razy). Natomiast w ciągu ostatnich 30 dni (od momentu wypełniania ankiety) sięgnęło po narkotyk 6,6% respondentów (w tym 3,6% nie zrobiło tego więcej niż dwa razy). Stwierdzono, że do pierwszego kontaktu badanych z konopiami dochodziło, gdy mieli oni 16 lub więcej lat. W ocenie 34,1% uczniów wypalenie marihuany nie więcej niż dwa razy w życiu wiązało się z dużym ryzykiem dla zdrowia, jednak 33,5% nie podzielało tego zdania, określając ryzyko jako małe, natomiast 21,9% badanych uznało je za umiarkowane. W przypadku innych substancji psychoaktywnych zgodnie z odpowiedziami badanych 9,2% przynajmniej raz próbowało ekstazy; amfetaminy – 10,7%; substancjami wziewnymi odurzało się 6,5%; leki uspokajające lub nasenne bez przepisu lekarza zażywało 17,8%. Najrzadszy kontakt badani okazali się mieć z narkotykami twardymi (m.in. kokainą, heroiną, LSD, crackiem, sterydami anabolicznymi czy narkotykami wstrzykiwanymi oraz kompotem). Wśród deklaracji sięgania po powyższe substancje zanotowano odsetek nieprzekraczający 5%.

Deskryptory TESE: zachowania, młodzież, odpowiedzialność, edukacja zdrowotna, narkomania
TESE descriptors: behaviour, youth, responsibility, health education, drug abuse
  • Dębski, M. (2010). Substancje psychoaktywne w gdańskich szkołach: papierosy i alkohol – cz. I. Remedium, 12, 1-3.
  • Dębski, M. (2011). Używanie narkotyków przez gdańskich uczniów – cz. I. Remedium, 2, 8-9.
  • Dębski, M. (2011). Używanie narkotyków przez gdańskich uczniów - cz. II. Remedium, 5, 28.
  • Dębski, M. (2012). Używanie substancji psychoaktywnych przez gdańską młodzież w opinii rodziców – cz. 1. Remedium, 1, 30-31.
  • Dębski, M. (2012). Używanie substancji psychoaktywnych przez gdańską młodzież w opinii rodziców – cz. 2. Remedium, 2, 30-31.
  • Dębski, M. (2012). Używanie substancji psychoaktywnych przez gdańską młodzież w opinii rodziców – cz. 3. Remedium, 3, 30-31.
  • Dębski, M. (2011). Spożywanie alkoholu przez gdańskich uczniów. Remedium, 1, 4-5.