Tytuł badania: Postawy rodzicielskie bezdomnych matek samotnie wychowujących dzieci
Data: sierpień 2008 – wrzesień 2009
Badacz: Magdalena Barabas

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy postaw rodzicielskich prezentowanych przez bezdomne matki samotnie wychowujące dzieci. Próbę badawczą stanowiło 56 matek (w wieku od 20 do 50 lat), które korzystały z pomocy Ośrodków Wsparcia prowadzonych przez Fundację SOS Ziemi Lubelskiej. Wśród badanych 48% kobiet miało dwoje dzieci, 25% – jedno, 23,21% – troje, jedna matka – czworo, jedna – ośmioro. Blisko połowa badanych (48%) legitymowała się wykształceniem zasadniczym zawodowym, podstawowym – 25%, średnim – 20%, wyższe deklarowało 7,14%. Najliczniejszą grupę pod względem stanu cywilnego stanowiły mężatki – prawie 43%, następnie rozwódki – 28,57%, osoby żyjące w konkubinacie – 17,85%, panny – 7,14%. Do zebrania materiału badawczego zastosowano Kwestionariusz Postaw Rodzicielskich w opracowaniu M. Plopy z następującymi podskalami: Skala I – Postawa Akceptacji – Odrzucenia, Skala II – Postawa Autonomii, Skala III – Postawa Nadmiernie Ochraniająca, Skala IV – Postawia Nadmiernie Wymagająca, Skala V – Postawa Niekonsekwentna. W wyniku badania stwierdzono, że 64% badanych cechowało wysokie nasilenie postawy akceptacji. Swojego dziecka nie akceptowało lub akceptowało je w bardzo niskim stopniu aż 32,14% kobiet. Przeciętne nasilenie postawy akceptacji charakteryzowało 3,57% matek. Pod względem poziomu dawanej dzieciom autonomii 41,07% respondentek przejawiało poziom wysoki; 35,71% – przeciętny, natomiast brak autonomii cechował 23% matek. W przypadku postawy ochraniającej umiarkowanie właściwą i właściwą charakteryzowało się 67,9% badanych, nadmiernie ochraniającą dziecko – 32,1%. Zwrócono uwagę na wyniki odnoszące się do wymagań matek wobec dzieci, zgodnie z nimi jedna trzecia badanych okazała się nadmiernie wymagająca. Wykazano ponadto, że 64,28% kobiet przejawiało niekonsekwencję we własnym postępowaniu wobec dzieci.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, postawa, płeć żeńska, zachowania, rodzice, odpowiedzialność
TESE descriptors: parent-child relation, attitude, female, behaviour, parents, responsibility
  • Barabas, M. (2011). Postawy rodzicielskie bezdomnych matek samotnie wychowujących dzieci – komunikat z badań. Wychowanie na co Dzień, 3, 26-30.