Tytuł badania: Edukacja dla przyszłości – wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego 2009
Data: 5 stycznia 2009 – 25 maja 2009
Badacz: Kamila Kowalska

Celem badania było zdiagnozowanie kierunków i ofert kształcenia zawodowego zgodnie z potrzebami lokalnych pracodawców z powiatu wałbrzyskiego, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu szkolnictwo zawodowe w powiecie wałbrzyskim odpowiada potrzebom wałbrzyskiego rynku pracy. Natomiast analiza ofert instytucji rynku pracy powiatu wałbrzyskiego miała dostarczyć informacji o poziomie aktywności Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu pod względem współpracy ze szkołami zawodowymi oraz lokalnymi pracodawcami (stopień orientacji na klienta - przedsiębiorcę). Badania pozwoliły określić efektywność tej współpracy,  najczęściej występujące formy, a także sposób jej nawiązywania. Ostatnim obszarem były badania ilościowe i jakościowe wśród pracodawców z powiatu wałbrzyskiego. Ich celem było uzyskanie informacji o zakresie współpracy miedzy pracodawcami, a szkołami zawodowymi, zwłaszcza oszacowanie wielkości zatrudnienia w podziale na branże. Publikacja podsumowująca badania dostępna jest w siedzibie  firmy zlecającej badanie,  Human Partner. Doradztwo & Szkolenia (Wrocław).

Deskryptory TESE: absolwent, edukacja, szkolnictwo średnie drugiego stopnia, wymiar zawodowy w nauczaniu, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, rynek pracy
TESE descriptors: school leaver, education, upper secondary, vocational content, employability, labour market
  • Pentor Research International oddział we Wrocławiu. (2009). Edukacja dla przyszłości – wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego 2009. Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Strony/Edukacja_dla_przyszlosci_wspieranie_rozwoju_szkolnictwa_zawodowego_2009.aspx