Tytuł badania: Dzieci cudzoziemskie w polskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych
Data: 26 kwietnia 2006 – 30 maja 2006
Badacz: Maria Kukołowicz

Badanie miało na celu diagnozę sytuacji dzieci cudzoziemskich przebywających w polskich placówkach. Dane (za pośrednictwem ankiety) były zbierane przez Wydziały Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich. Ankiety rozesłano do placówek podległych Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej: placówek socjalizacyjnych (dawne domy dziecka), interwencyjnych (dawne pogotowia opiekuńcze), rodzinnych (dawne rodzinne domy dziecka), rodzin zastępczych. Ankiety zawierały następujące pola do wypełnienia: wiek, płeć, kraj pochodzenia, kraj urodzenia, okoliczności przyjazdu do Polski, status prawny, typ instytucji opiekuńczej, w której umieszczono dziecko, data umieszczenia w placówce, data opuszczenia placówki, okoliczności przybycia do placówki, okoliczności opuszczenia placówki. W wyniku zebranych danych dokonano ogólnej charakterystyki populacji dzieci cudzoziemskich w Polsce według wytycznych: wiek i płeć, kraje pochodzenia, status prawny dzieci i czas przebywania w polskich placówkach. Poza wnioskami z badania raport zawiera także rekomendacje, czyli proponowane możliwości rozwiązań systemowych w zakresie pomocy i rejestracji danych dzieci cudzoziemskich w Polsce.

Deskryptory TESE: cudzoziemiec, dzieci w placówkach opiekuńczych, dziecko zagrożone, sierota, organizacja pozarządowa, migrant, umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczej
TESE descriptors: foreigner, children in public care, child at risk, orphan, non-governmental organisation, migrant, child placement
  • Kukołowicz, M. (oprac). (2006). Dzieci cudzoziemskie w polskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych : Omówienie danych za okres styczeń 2005 r. – maj 2006 r. Pobrane z http://fdn.pl/raporty-i-ekspertyzy