Tytuł badania: Edukacja zdrowotna w opinii nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów
Data: maj 2010 – czerwiec 2010
Badacz: Justyna Adamiak

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jak nauczyciele postrzegają miejsce edukacji zdrowotnej w programie nauczania w szkole? Jaki jest stopień zaangażowania nauczycieli w proces realizacji edukacji zdrowotnej? Jakie jest nastawienie nauczycieli odnośnie kierunków zmian w edukacji zdrowotnej? Badaniem objęto 31 nauczycieli (77,4% stanowiły kobiety, a 22,6% mężczyźni) pracujących w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych w Krakowie oraz powiecie sanockim. Wiek 39% badanych mieścił się w przedziale od 31 do 40 lat, 35% nauczycieli miało ponad 40 lat, pozostali natomiast nie przekroczyli 30. roku życia. W zakresie stażu pracy 32% pracowało dłużej niż 20 lat, 29% – od sześciu do 10 lat, 23% – nie dłużej niż pięć lat, 16% – od 11 do 20 lat. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, technikę kwestionariusza ankiety (skonstruowanego samodzielnie). Badanych poproszono o odpowiedzi na 49 pytań (w tym określenie słuszności 20 stwierdzeń za pomocą pięciostopniowej skali R.A. Likerta; pozostałe pytania miały charakter zarówno zamknięty, otwarty, półotwarty, jaki i koniunktywny). W kwestionariuszu znajdowało się także 10 zdań niedokończonych. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że edukacją zdrowotną było zainteresowanych 71% respondentów (w tym 19,4% określiło swoje zainteresowanie wysoko, a 51,6% umiarkowanie). Całkowity brak zainteresowania wyraził jeden badany. Wykazano, że 87,1% nauczycieli uznało swoją wiedzę na temat edukacji zdrowotnej za dobrą lub umiarkowaną. Badani jako źródło informacji w tym zakresie najczęściej wskazywali środki masowego przekazu, kursy, szkolenia, warsztaty oraz czasopisma medyczne. Zgodnie z opinią ponad połowy respondentów (61,3%) edukacja zdrowotna w szkole wymaga zmian. Wśród działań podjętych w zakresie kształcenia zdrowotnego nauczyciele najczęściej wskazywali nowe metody nauczania (29%), natomiast 35,5% wymieniło szczegółowe aktywności realizowane w tym obszarze, m.in.: przeprowadzenie tematycznej godziny wychowawczej, zorganizowanie kursu pierwszej pomocy czy opracowanie szkolnego programu promocji zdrowia w szkole.

Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, postawa, nauczyciel, kwalifikacje pedagogiczne, nauki o zdrowiu
TESE descriptors: health education, attitude, teacher, teaching qualification, health sciences
  • Adamiak, J. (2011). Edukacja zdrowotna w opinii nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 3, 12-18.