Tytuł badania: Szanse i bariery rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości młodzieży wiejskiej
Data: 2009
Badacz: Jarosław Korpysa

Badanie przeprowadzono w celu analizy możliwości znalezienia pracy przez młodzież wiejską. Do zebrania materiału zastosowano ankietę, którą objęto 623 osoby w wieku od 15 do 24 lat, mieszkające w województwie zachodniopomorskim (dobór próby był celowy ze względu na duży odsetek użytków rolnych znajdujących się na tym terenie pod koniec lat 90.). W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że zdaniem respondentów najistotniejszymi cechami warunkującymi znalezienie pracy były: wykształcenie (55,5%), pracowitość i sumienność (54,8%) oraz doświadczenie w zawodzie (51,4%). Badani wskazali ponadto znajomość języków obcych (44,9%), umiejętność obsługi komputera i korzystanie z internetu (40,1%) oraz łatwość nawiązywania kontaktów (37,3%). Za nieistotne uznano brak rodziny (38,2%) oraz płeć (31,3%). W opinii młodzieży najbardziej istotnymi przeszkodami w zdobyciu pracy okazały się: niskie wykształcenie (36,6%), brak doświadczenia (29,7%), brak znajomości języków obcych (26%) oraz brak umiejętności obsługi komputera i korzystania z internetu (25,1%). Zwrócono uwagę, że 8,3% respondentów jako przeszkodę wskazało pochodzenie z terenów wiejskich. Na podstawie uzyskanego materiału stwierdzono, że wśród badanej młodzieży nie występowała dyskryminacja płciowa ani ze wzgędu na pochodzenie przy poszukiwaniu zatrudnienia. 66,5% respondentów potwierdziło, że uczęszczanie do szkoły rozwijało ich umiejętności, 28,3% brało udział w dodatkowych zajęciach z języka obcego, co czwarta osoba uczestniczyła w szkoleniach lub kursach, a co siódma odbyła praktykę lub staż w przedsiębiorstwie lub urzędzie. Spośród osób, które w trakcie badania starały się znaleźć pracę, większość (74,2%) szukała w miejscu zamieszkania i jego okolicach, na terenie całego kraju – 17,7%, natomiast za granicą – 8%. Wykazano ponadto, że w ciągu ostatniego pół roku chęć znalezienia pracy zmotywowała 63,8% ogółu do uczestniczenia w kursach specjalistycznych, a 19,2% do podjęcia studiów wyższych lub podyplomowych.

Deskryptory TESE: dostosowanie do potrzeb rynku pracy, młodzież, obszar wiejski, rozwój umiejętności zawodowych, rynek pracy, środowisko społeczno-kulturowe, angielski, rosyjski, niemiecki
TESE descriptors: employability, youth, rural area, skill development, labour market, socio-cultural environment, English, Russian, German
  • Korpysa, J. (2011). Szanse i bariery rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości młodzieży wiejskiej. Polityka Społeczna, 11-12, 1-4.