Tytuł badania: Szanse i zagrożenia dzieci i młodzieży szkolnej w obszarze wychowania i rozwoju w województwie śląskim
Data: listopad 2009
Badacz: Dominika Błasiak

W badaniu wzięły udział kobiety posiadające dzieci w wieku od 7-18 lat, mieszkanki województwa śląskiego. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę wywiadu kwestionariuszowego (PAPI). W badanej próbie znalazły się 504 kobiety z dziećmi w wieku 7-12 lat, 303 z dziećmi od 13 do 15 lat oraz 351 z dziećmi od 16 do 18 lat. 487 kobiet posiadało dwoje dzieci, 429 jedno, 171 troje i 80 czworo i więcej. Dzieci 45% kobiet to uczniowie szkoły podstawowej, około 27% – gimnazjaliści, a 29% – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (prawie połowa to licealiści, w dalszej kolejności zaś uczniowie techników, liceów profilowanych i szkół zawodowych). W całym województwie w tzw. rodzinach szansy wychowywało się 59,1% młodzieży, 41,8% należało do kategorii pośredniej, a 0,1% to tzw. rodziny zagrożenia. Największy odsetek dzieci z rodzin szansy wychowywał się w rodzinach z wysokimi dochodami (powyżej 2500 zł na osobę – 82%), w subregionie zachodnim (74%), w miejscowościach od pięciu tysięcy do 19,9 tysięcy mieszkańców (około 71%), w pełnych rodzinach (67%) i w rodzinach z jednym dzieckiem (69%). Z kolei najwyższy odsetek dzieci z rodzin zagrożenia wychowywał się w rodzinach z dochodami poniżej 500 zł (0,8%), w subregionie środkowym (0,2%), w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców (0,3%), w rodzinach niepełnych (0,7%), w rodzinach z trojgiem dzieci (0,8%) i w rodzinach, w którzy przynajmniej jedno z rodziców nie miało pracy (1,1%).

Deskryptory TESE: płeć żeńska, dziecko, dziecko zagrożone, rodzice, rodzina, niekorzystne położenie, nierówność społeczna
TESE descriptors: female, child, child at risk, parents, family, disadvantaged background, social inequality
  • Błasiak, D. (2011). Szanse i zagrożenia dzieci i młodzieży szkolnej w obszarze wychowania i rozwoju w województwie śląskim. Polityka Społeczna, 10, 22-28.