Tytuł badania: Raport z badania preferencji i opinii studentów o stażach, praktykach i pierwszej pracy
Kolejne lata cyklu: 2009 2010 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 1 października 2009 – 31 października 2009
Badacz: Agnieszka Krzewińska, Łukasz Lewandowski, Joanna Piórko, Agata Skowrońska, Piotr Wilczyński, Grzegorz Zacharski

Przedmiotem badania były opinie studentów warszawskich uczelni ekonomicznych na temat praktyk, staży oraz pierwszej pracy. Celem badania było określenie warunków oferowanych praktyk i staży oraz pomoc pracodawcom w dopasowaniu oferty do oczekiwań potencjalnych pracowników. Badaniem objęto studentów wszystkich lat (I-V) i trybów studiów (dzienne, zaoczne, wieczorowe) następujących uczelni i kierunków ekonomicznych: Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie. Łącznie przebadano 413 studentów. Zastosowano metodę badawczą CAWI (Computer Assisted Web Interviewing – ankieta internetowa). Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że najważniejszym motywem podjęcia praktyk zawodowych przez studentów była chęć zdobycia doświadczenia zawodowego. W doborze firmy docelowej respondenci kierowali się głównie możliwością pracy związanej bezpośrednio z ich kierunkiem studiów. Najpopularniejszym obszarem wśród studentów były finanse. Idealna praktyka zdaniem badanych trwała od miesiąca do trzech miesięcy, wymiarem godzinowym nie przekraczała 1/2 etatu, a zakres obowiązków obejmował udział w projektach i procesach realizowanych w firmie oraz wykonywanie zlecanych działań.

Deskryptory TESE: student, postawa, praca, ekonomia, szkoła wyższa, rynek pracy, absolwent szkoły wyższej, zarządzanie, szkolenie praktyczne, zarządzanie finansami
TESE descriptors: student, attitude, labour, economics, higher education, labour market, graduate, management, practical training, financial management
  • Raport z badania preferencji i opinii studentów o stażach, praktykach i pierwszej pracy. (2009). Pobrane z http://www.conquest.pl/wp-content/uploads/2011/05/ConQuest-badanie-studentow.pdf