Tytuł badania: Aktywność sportowa i rekreacyjna warszawskich studentów
Data: 2006 – 2008
Badacz: Elżbieta Biernat

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy aktywności fizycznej warszawskich studentów pod względem uczestnictwa w sporcie wyczynowym, rekreacji oraz sporcie dla wszystkich. Dobór próby badawczej miał charakter przypadkowy i polegał na dwustopniowym systemie losowania, w pierwszej kolejności wyłoniono sześć uczelni, a następnie wytypowano poszczególne grupy studenckie studiów licencjackich oraz magisterskich. Badaniem objęto 511 mężczyzn oraz 589 kobiet z następujących uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego (124), Politechniki Warszawskiej (204), Szkoły Głównej Handlowej (200), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (201), Uniwersytetu Warszawskiego (201) oraz Wojskowej Akademii Technicznej (170). Do zebrania materiału badawczego posłużono się wywiadem. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że w ostatnim roku sport kwalifikowany uprawiało jedynie 8% studentów (w tym: raz w tygodniu – 1,1%, dwa razy – 3,5%, więcej niż dwa razy – 3,5%); 16% badanych (z przewagą mężczyzn) deklarowało członkostwo w różnych klubach sportowych. Do najbardziej popularnych zaliczały się kluby uczelnianie oraz fitness (przede wszystkim wśród kobiet), a także inne kluby – tańca, sportów walki, jeździectwa itp. Udział w rekreacji ruchowej potwierdziło 92,6% uczestników badania; regularną aktywność zgodnie z odpowiedziami respondentów podejmowało 41,0-64,7% (częściej studenci drugiego roku). Najczęściej uprawianymi wyczynowo dyscyplinami sportu okazały się fitness, piłka siatkowa oraz sporty walki. Wymieniano także piłkę koszykową, taniec, pływanie, jazdę na rolkach oraz piłkę nożną.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, sport wyczynowy, rekreacja ruchowa, sport dla wszystkich
Author's Keywords: students, competitive sport, motor activity, sport for all
Deskryptory TESE: postawa, rozwój fizyczny, sprawność, student, wypoczynek, zajęcia rekreacyjne, zdrowie, życie studenckie
TESE descriptors: attitude, physical development, efficiency, student, leisure, leisure activities, health, student life
  • Biernat, E. (2011). Aktywność sportowa i rekreacyjna warszawskich studentów. Wychowanie Fizyczne i Sport, 2, 109-112.