Tytuł badania: Wiktymizacja dzieci i młodzieży
Data: 2009 – 2010
Badacz: Monika Sajkowska

Celem badania była diagnoza problemu wiktymizacji młodzieży w Polsce oraz poznanie stanu wiedzy młodych ludzi na temat możliwości szukania pomocy w przypadku doświadczenia różnych form przemocy. Przebadano 39 domów dziecka z całej Polski (dobór celowy). Personel placówek domów dziecka uzupełniał ankiety indywidualnie. Badana próba wychowanków domów dziecka wyniosła 495 osób w wieku 15-18 lat, których wybrano losowo (48,8% dziewcząt oraz 51,2% chłopców). W badaniu wychowanków wykorzystano ankiety CAPI. Posłużono się narzędziem Kwestionariusza Wiktymizacji Młodzieży. Respondenci odpowiadali na pytania o formy wiktymizacji, których sami doświadczyli (przestępstwa konwencjonalne: kradzież własności osobistej, rozbój, wandalizm, napaść przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu; przemoc domowa: przemoc fizyczna, psychiczna/emozjonalna; krzywdzenie przez rówieśników i rodzeństwo: przemoc fizyczna, napaść zbiorowa, znęcanie się; wykorzystywanie seksualne: np. gwałt, ekshibicjonizm, słowne molestowanie seksualne; wiktymizacja pośrednia), oraz o znane im możliwości szukania wsparcia w przypadku doświadczenia wiktymizacji. Blisko połowa młodych ludzi zadeklarowała, że doświadczała przemocy (psychicznej lub fizycznej) zarówno ze strony osób dorosłych, jak i swoich rówieśników. Znaczna większość negatywnie oceniła skuteczność pomocy otrzymywanej w przypadku doświadczenia wiktymizacji.

Deskryptory TESE: przemoc szkolna, przemoc, przestępczość, relacje międzygrupowe, dziecko zagrożone
TESE descriptors: bullying, violence, dellinquency, intergroup relations, child at risk
  • Sajkowska, M. (oprac.). (2010). Wiktymizacja dzieci i młodzieży. Raport z badań. Pobrane z http://fdn.pl/badania