Tytuł badania: Wpływ systematycznej aktywności ruchowej na sprawność fizyczną i skład ciała uczniów w wieku 17-18 lat
Data: 2009 – 2010
Badacz: Joanna Piotrowska

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy sprawności fizycznej oraz składu ciała 17- oraz 18-letnich uczniów. Próbę badawczą stanowiło 75 chłopców, których podzielono na dwie grupy: A – grupę regularnie uczęszczających na lekcje wychowania fizycznego (46); N – grupę unikających zajęć WF-u, wykorzystujących zwolnienia lekarskie lub zwolnienia podpisane przez rodziców (29). Uczniów z grupy N namówiono na uczestnictwo w zajęciach nordic walking, podczas których pokonywano około 5,2 km ze średnią prędkością 5,6 km/h. Z kolei badani z grupy A brali udział tylko w planowanych zajęciach WF-u, opierających się przede wszystkim na doskonaleniu elementów technicznych w grach zespołowych. W ocenie sprawności fizycznej posłużono się Międzynarodowym Testem Sprawności Fizycznej, natomiast do pomiaru masy oraz komponentów składu ciała zastosowano wagi TANITA TBF-300A. W wyniku przeprowadzonego badania zanotowano istotną poprawę (spadek zawartości tkanki tłuszczowej o blisko 7%, zwiększenie prędkości biegu na dystansie 50 m o prawie 1%) lub brak zmian wśród uczniów z grupy N, podczas gdy wśród chłopców z grupy A zaobserwowano niekorzystne zmiany w zakresie cech somatycznych oraz wszystkich (poza biegiem na dystansie 1000 m) zmiennych sprawnościowych. Na podstawie uzyskanego materiału wykazano pozytywny wpływ ćwiczeń nordic walking w zakresie nie tylko sprawności fizycznej, lecz także składu ciała. W grupie N poza wyższymi wynikami w biegu na 50 m zanotowano lepsze wyniki niż w grupie A także w skłonie tułowia. Ponadto chłopcy uczestniczący w treningach nordic walking znacznie poprawili wyniki wszystkich zmiennych oprócz BMI, skoku w dal i biegu na dystansie 1000 m.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, sprawność fizyczna, Nordic Walking, skład ciała
Author's Keywords: physical activity, physical fitness, Nordic Walking
Deskryptory TESE: sprawność, wychowanie fizyczne, postawa, edukacja zdrowotna, nauki o zdrowiu, młodzież
TESE descriptors: efficiency, physical education, attitude, health education, health sciences, youth
  • Piotrowska, J. (2011). Wpływ systematycznej aktywności ruchowej na sprawność fizyczną i skład ciała uczniów w wieku 17-18 lat. Wychowanie Fizyczne i Sport, 3, 191-194.