Tytuł badania: Losy zawodowe absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2007/2008)
Projekt badawczy:
  • Projekt UPGOW – Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011
Typ badania: cykliczne
Data: 2009
Badacz: Barbara Kożysznik

Celem  badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak radzą sobie absolwenci Uniwersytetu Śląskiego na rynku pracy w kontekście zdobytego wykształcenia oraz ich aktywności edukacyjnej i zawodowej. Celem było również zarysowanie ogólnej sylwetki absolwenta UŚ w wymiarze umiejętności i sposobów poruszania się na rynku pracy, mobilności przestrzennej i zawodowej, aspiracji finansowych oraz celów karier zawodowych. W próbie znalazło się ogółem 916 respondentów, w tym 72% kobiet i 28% mężczyzn. Badaniem objęto studentów wszystkich wydziałów oraz trybów studiów, którzy obronili pracę licencjacką lub magisterską do 31 sierpnia 2009 roku. W badaniu wykorzystano ankietę internetową. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że 79% studentów posiadało pracę w momencie przeprowadzenia badania, w tym 3% prowadziło własną firmę. 21% pozostawało bez pracy, przy czym 9% nie poszukiwało pracy z powodu kontynuowania nauki. Dla 58% pracujących badanych ich miejsce pracy było pierwszym od momentu ukończenia studiów, a 70% spośród nich znalazło zatrudnienie w ciągu trzech miesięcy. Branże, w których studenci znajdowali pracę, korespondowały z wykształceniem kierunkowym. Przepustką do zatrudnienia były – oprócz wykształcenia wyższego – kompetencje społeczne oraz umiejętności uczenia się. Najczęściej wymienianym celem karier zawodowych była praca zgodna z zainteresowaniami, przy czym w przypadku studentów posiadających własną firmę dużą rolę grało osiąganie wysokich zarobków. Respondenci wysoko oceniali stopień swojego zadowolenia z wykonywanej pracy (średnio na 4,5 w skali sześciopunktowej). 80% studentów uznało, że aktualna praca pozwalała im na realizację celów zawodowych. Idealna praca charakteryzowała się dla badanych dobrą atmosferą (78%), zgodnością z zainteresowaniami (76%) oraz stabilnością zatrudnienia (74%). 85% absolwentów pracowało w trakcie studiów, w tym 13% za granicą. 40% respondentów przynajmniej raz zmieniło w tym czasie pracę. 12% było w czasie przeprowadzenia badania zatrudnionych w więcej niż jednym miejscu. Ponad połowa wyraziła gotowość do zmiany miejsca zamieszkania z powody pracy, o ile spełniałaby ona ich oczekiwania. 30% gotowych było do wyjazdu za granicę.

Deskryptory TESE: kariera zawodowa, szkoła wyższa, absolwent szkoły wyższej, uniwersytet, rynek pracy
TESE descriptors: career, higher education, graduate, universty, labour market
  • Badanie losów zawodowych absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Raport. (2010). Pobrane z http://bk.us.edu.pl/sites/all/files/bk/dl/Raport_Losy_zawodowe_absolwentow_US.pdf