Tytuł badania: Losy zawodowe absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2007/2008): 2. pomiar
Projekt badawczy:
  • Projekt UPGOW – Uniwersytet Partnerem Gospodarki Opartej na Wiedzy
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2009 2011
Typ badania: cykliczne
Data: 1 października 2011 – 31 grudnia 2011
Badacz: Barbara Kożysznik

Badanie było analogiczne do badania przeprowadzonego w 2009 roku, którego celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak radzą sobie absolwenci Uniwersytetu Śląskiego na rynku pracy w kontekście zdobytego wykształcenia oraz ich aktywności edukacyjnej i zawodowej. Badania miały również na celu zarysowanie ogólnej sylwetki absolwenta UŚ w wymiarze umiejętności i sposobów poruszania się na rynku pracy, mobilności przestrzennej i zawodowej, aspiracji finansowych oraz celów karier zawodowych. Kolejny (trzeci) pomiar odbędzie w 2013 roku, czyli po pięciu latach od pierwszego badania. W ramach drugiego pomiaru badaniem objęto 609 respondentów, w tym 72% kobiet i 28% mężczyzn. Byli to studenci wszystkich wydziałów oraz trybów studiów, którzy obronili pracę licencjacką lub magisterską do 31 sierpnia 2009 roku, przy czym badanie skierowano wyłącznie do osób pracujących w organizacjach. W badaniu wykorzystano ankietę internetową. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że w stosunku do pierwszego pomiaru wzrósł odsetek absolwentów posiadających pracę o 10,4% (do 86,1%). Z kolei grupa respondentów poszukujących pracy zmalała o 4,4% (do 7,5%). Zdecydowanie zmniejszył się odsetek osób poszukujących pracy (z 9,4% do 2,8%). Bez większych zmian pozostała liczba osób pracujących w jednym miejscu pracy od momentu rozpoczęcia pracy (82,4%). Większość absolwentów pracowała w zawodzie zgodnym z wykształceniem (66,5%), w tym 37,4% oceniło tę zgodność jako całkowitą. Najczęściej były to branże edukacja/kursy/szkolenia (22,5%) oraz administracja publiczna (14,8%). Po trzech latach od zakończenia studiów większość badanych oczekiwała od swojej pracy stabilności zatrudnienia (44%), umowy o pracę na czas nieokreślony (56%). 43,2% badanych pragnęło utrzymać zatrudnienie tak długo, jak to możliwe. Wśród celów zawodowych wymieniano przede wszystkim bycie specjalistą w swojej dziedzinie (60,8%) oraz osiąganie wysokich zarobków (60,4%). Pojawiła się też równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (56,8%), posiadanie stabilnego zatrudnienia (54,8%) oraz wykonywanie pracy zgodnej z zainteresowaniami (52,9%).

Deskryptory TESE: szkoła wyższa, kariera zawodowa, rynek pracy, absolwent szkoły wyższej, uniwersytet
TESE descriptors: higher education, career, labour market, graduate, universty
  • Badanie losów zawodowych absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwenci 2007/2008 – 2. pomiar. (2012). Pobrane z http://www.bk.us.edu.pl/sites/all/files/bk/dl/Badanie_los%C3%B3w_zawodowych_RAPORT_2007_2008_2p.pdf