Tytuł badania: Ocena przez absolwentów wiedzy uzyskanej podczas studiów a wyzwania poza/i/zawodowe
Data: [2012]
Badacz: Anna Gajdzica

Celem badania było poznanie opinii studentów pedagogiki na temat wiedzy uzyskanej przez nich podczas studiów w kontekście wyzwań zawodowych i pozazawodowych. Objęto nim 126 studentów kończących uzupełniające studia pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W badaniu posłużono się techniką ankiety. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że studenci pozytywnie oceniali swoje nastawienie do zmian. 48% respondentów oceniło je wysoko, a 21% – bardzo wysoko. 14% studentów uznało swoje nastawienie za dostateczne, a 12% stwierdziło, że negatywnie ustosunkowuje się do zmian. 5% nie umiało udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Również w zakresie nastawienia do idei uczenia się przez całe życie większość badanych oceniła się pozytywnie (57 wskazań) lub bardzo pozytywnie (61). Trzy osoby uznały swoje nastawienie w tej materii za dostateczne, a cztery osoby – za negatywne. Duże rozproszenie wyborów badanych w przypadku tego pytania uniemożliwiło przeprowadzenie analizy zależności między postawą wobec uczenia się przez całe życie a postawą wobec zmian. Większość badanych lokowała się jednak po stronie odpowiedzi pozytywnych na oba pytania. W przeważającej części studenci pozytywnie (33) lub bardzo pozytywnie (79) oceniali swoje nastawienie do rozwoju zawodowego. Udzielone przez badanych odpowiedzi na to pytanie znów okazały się zbyt rozproszone, można było jednak zaobserwować tendencję, zgodnie z którą wśród osób o bardzo pozytywnym nastawieniu wobec rozwoju zawodowego dominowali badani o pozytywnym i bardzo pozytywnym nastawieniu wobec zmian. 98% badanych wysoko oceniło wiedzę, którą nabyli w trakcie studiów. Nieco bardziej krytycznie odniesiono się do wiedzy, którą w ogóle można było zdobyć w trakcie studiów – większość oceniła ją na poziomie dostatecznym (96%). Studenci najczęściej wysoko (85%) lub bardzo wysoko (26%) cenili swoje wykształcenie na polu działań pozazawodowych. Podobne oceny uzyskano dla przydatności posiadanego wykształcenia w miejscu pracy (ocena wysoka – 60%, bardzo wysoka – 39%), choć to właśnie w tym przypadku pojawiło się najwięcej ocen negatywnych (12%). Ogólna ocena wykształcenia okazała się również najczęściej wysoka (61%) i bardzo wysoka (39%).

Autorskie słowa kluczowe: absolwenci, jakość kształcenia, szkolnictwo wyższe
Author's Keywords: graduates, quality of teaching, higher education
Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, szkoła wyższa, uniwersytet, studia wyższe, rynek pracy, uczenie się przez całe życie, wiedza
TESE descriptors: graduate, higher education, universty, higher education course, labour market, lifelong learning, knowledge
  • Gajdzica, A. (2012). Ocena przez absolwentów wiedzy uzyskanej podczas studiów a wyzwania poza/i/zawodowe. Ruch Pedagogiczny, 4, 119-127.