Tytuł badania: Osobowościowe i społeczno-demograficzne uwarunkowania typów uzależnienia od Internetu
Data: [2010]
Badacz: Joanna Góźdź

Głównym problemem badawczym było znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie czynniki osobowościowe i społeczno-demograficzne różnicują poziom poszczególnych typów uzależnienie od Internetu. Badaniem objęto 107 osób, w tym studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach (kierunków: informatyki, elektroniki i telekomunikacji, automatyki, robotyki, budownictwa, architektury) oraz studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kierunków politologii, historii, filozofii, kulturoznawstwa, prawa, filologii słowiańskiej, fizyki i matematyki). Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 19 do 26 lat. Do zebrania materiału badawczego zastosowano kwestionariusz NEO-FFI Paula Costy i Roberta McCrae w polskiej adaptacji P. Szczepaniaka, M. Śliwińskiej, J. Strelaua, B. Zawadzkiego oraz kwestionariusz typów uzależnienia od internetu. W wyniku przeprowadzonego badania zaobserwowano istotny statystycznie związek pomiędzy erotomanią internetową a neurotycznością, potwierdzono też korelację patologii internetowej z negatywną emocjonalnością, nieśmiałością i niską samooceną. Na podstawie uzyskanego materiału stwierdzono również, że ekstrawersja, ugodowość oraz sumienność były istotnie związane z przeciążeniem informacyjnym badanych osób. Pod względem uzależnienia od gier internetowych (TIK) zaobserwowano częstsze z nich korzystanie przez respondentów o wysokim poziomie neurotyzmu. W przypadku hazardu sieciowego okazało się, że jego podwyższony poziom towarzyszył badanym charakteryzującym się wysoką emocjonalnością w zakresie negatywnych emocji. Analiza związków typów uzależnienia z płcią oraz kierunkiem studiów ujawniła, że mężczyźni byli bardziej niż kobiety podatni na uzależnienie od internetu w zakresie erotomanii, gier internetowych oraz aukcji i zakupów online. Z kolei kobiety uzyskały wyższe wyniki w skali socjomanii internetowej. W przypadku zmiennej dotyczącej kierunku studiów wykazano istotne zależności w obszarze erotomanii oraz uzależnienia od gier internetowych. Okazało się, że studenci uniwersytetu częściej niż respondenci z politechniki korzystali z internetu w celu zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych, wykazywali też większą aktywność związaną z grami internetowymi.

Autorskie słowa kluczowe: erotomania internetowa, socjomania internetowa, przeciążenie informacyjne, uzależenienie od gier sieciowych, hazard sieciowy
Author's Keywords: cyber-sexual addiction, cyber-relationship addiction, information overload, online gaming addiction, online gambling addiction
Deskryptory TESE: Internet, gra komputerowa, korzystanie z Internetu, student, osobowość, zachowania społeczne, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: Internet, computer game, Internet usage, student, personality, social behaviour, ICT
  • Góźdź, J. (2011). Osobowościowe i społeczno-demograficzne uwarunkowania typów uzależnienia od Internetu. Pedagogika Społeczna, 2, 123-142.