Tytuł badania: Co oglądają dzieci?
Data: 1 stycznia 2009 – 24 maja 2009
Badacz:

Celem badania było zebranie danych telemetrycznych na temat czasu poświęcanego przez dzieci w wieku 4-15 lat na oglądanie telewizji oraz określenie najczęściej oglądanych przez nie programów. Wyniki pozwoliły stwierdzić, że w 2009 najmłodsi widzowie poświęcali na oglądanie telewizji średnio dwie godziny i 12 minut dziennie, czyli o godzinę i 14 minut mniej od dorosłych telewidzów. Udział dzieci w całkowitej widowni wyniósł 8,5%. Odsetek ten ulegał systematycznemu spadkowi począwszy od 1997, kiedy to jego wartość wyniosła 15,7%. Zmianę tę należy przypisać spadkowi demograficznemu. Do najczęściej oglądanych przez dzieci stacji telewizyjnych należały nadal cztery główne polskie stacje: na pierwszym miejscu ulokował się Polsat (18%), na drugim – TVP1 (17,3%), na trzecim – TVN (11,6%), na czwartym – TVP2 (11%). Ich udział wśród dziecięcej widowni spadł jednak z 76% w 1999 do 64% w 2009. Oferta programowa tych stacji skierowana do dzieci również uległa zmniejszeniu z 2871 godzin w 1999 do 1135 godzin w 2009. Zwiększyła się z kolei liczba stacji dziecięcych – ich udział w 2009 wyniósł 22%, w latach 1999/2000 2,5%. Najchętniej oglądanym kanałem dziecięcym okazał się Disney Channel (5,9%). Na kolejnym miejscu uplasowały się Jetix (5,2%), MiniMini (4,2%), Cartoon Network (3,5%) i Jetix Play (1,4%). Wśród pozycji programowych największym powodzeniem cieszyły się z kolei wieczorynki nadawane w TVP1. Największą oglądalność uzyskał Garfield i przyjaciele (TVP1) wyemitowany 2 marca, który przyciągnął 840 tys. telewidzów w wieku 4-15 lat.

Deskryptory TESE: środki masowego przekazu, reklama, dziecko, pedagogika czasu wolnego, szkoła podstawowa, gimnazjum
TESE descriptors: mass media, advertising, child, leisure education, primary school, lower secondary
  • TNS OBOP. (2009). Co oglądają dzieci?. Pobrane z http://obop-arch.tnsglobal.pl/uploads/6389/TNS_OBOP_Co_ogladaja_dzieci.doc