Tytuł badania: Zmiana postaw młodzieży wobec ustroju ekonomicznego i kwestii socjalnych
Data: 2003 – 2008
Badacz: Mirosława Czerniawska

Badanie miało na celu diagnozę postaw młodzieży wobec zasad gospodarki rynkowej i społecznych następstw liberalizacji ekonomicznej. Ankietą objęto łącznie 704 osoby, w tym 325 w 2003 roku i 379 w 2008 roku. W obu grupach blisko połowa respondentów była studentami Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, a pozostali – Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. Wiek badanych mieścił się w przedziale 20-24 lata. W obu grupach stwierdzono liczebną przewagę kobiet. Narzędzie badawcze oparto na pracy pod redakcją J. Reykowskiego (1993): Wartości i postawy Polaków a zmiany systemowe. Odpowiedzi badanych kwalifikowano do dwóch typów postaw – indywidualistycznej (akceptacja dla zasad wolnorynkowych i przypisywanie jednostce odpowiedzialności za jej pozycję ekonomiczną) oraz kolektywistycznej (oczekiwania wobec państwa w sferze gospodarczej i socjalnej). Studenci wyrazili aprobatę jedynie dla niektórych zasad wolnorynkowych – niezależności ekonomicznej przedsiębiorstw, inwestycji obcego kapitału i wolnego rynku w sferze zatrudnienia. Relatywnie częściej poparcie to wyrażali respondenci z 2008 roku niż z 2003 roku. Byli oni też mniej krytyczni w stosunku do problemu bezrobocia i ograniczania przywilejów socjalnych zapewnianych przez państwo. Pomimo tego stopniowego odchodzenia od przekonań charakterystycznych dla mentalności etatystycznej można było stwierdzić wyraźną tendencję obejmującą obie badane grupy – większość studentów postulowała względną równość w sferze ekonomicznej uzyskiwaną poprzez przeciwdziałanie nadmiernemu rozwarstwieniu społeczeństwa. Postawa ta przejawiała się w poparciu dla interwencjonizmu państwowego i wzmocnienia funkcji opiekuńczej państwa w obszarze zapewnienia pracy obywatelom, wyeliminowania bezrobocia, ochrony poziomu życia rodzin gorzej usytuowanych, zapewnienia opieki zdrowotnej czy bezpłatnego kształcenia.

Author's Keywords: attitudes of youths, social issues, changes of attitudes economic system
Deskryptory TESE: gospodarka, postawa, student, młodzież, szkoła wyższa, uniwersytet
TESE descriptors: economy, attitude, student, youth, higher education, universty
  • Czerniawska, M. (2011). Zmiana postaw młodzieży wobec ustroju ekonomicznego i kwestii socjalnych. Kwartalnik Pedagogiczny, 3(221), 79-102.