Tytuł badania: Rola doświadczania przemocy w dzieciństwie w podejmowaniu zachowań ryzykownych w okresie adolescencji
Data: 2003 – 2006
Badacz: Marta Makara-Studzińska, Justyna Morylowska

Badanie przeprowadzono w celu analizy korelacji między doświadczeniem przemocy (fizycznej, seksualnej i emocjonalnej) w dzieciństwie a zachowaniami ryzykownymi dla zdrowia i życia wśród młodzieży. Próbę badawczą stanowiło 299 osób w wieku od 14 do 18 lat z całej Polski; doboru grupy dokonano spośród pacjentów kilkunastu placówek zajmujących się leczeniem młodzieży przejawiającej zachowania ryzykowne. Badanie składało się z następujących etapów: rozmowy dotyczącej aktualnego samopoczucia, okoliczności i motywu leczenia; skompletowania danych biograficznych i dotyczących rodzin oraz przeprowadzenia testu z wykorzystaniem Inwentarza Wczesnej Traumy J.D. Bremner oraz Skali Zachowań Zdrowotnych (własnej konstrukcji). Wśród zachowań ryzykownych w grupie czternasto- i piętnastolatków dominowały: podejmowanie pierwszej próby samobójczej, używanie narkotyków oraz jadłowstręt psychiczny. W przedziale wiekowym szesnasto- i siedemnastolatków przeważały kolejne próby samobójcze, spożywanie alkoholu na równi z używaniem narkotyków oraz oba typy zaburzeń odżywiania. Wśród najstarszych badanych (18-19 lat) najczęściej występowały również próby samobójcze, nadużywanie alkoholu oraz zachowania bulimiczne. W wyniku przeprowadzonego badania potwierdzono, że istnieje związek między doświadczaniem przemocy w dzieciństwie a podejmowaniem zachowań ryzykownych w okresie adolescencji. Uzyskany materiał pozwolił wykazać, że młodzież po próbach samobójczych najczęściej doznawała przemocy fizycznej, badani nadużywający substancji psychoaktywnych doświadczyli przemocy zarówno fizycznej, jak i seksualnej, z kolei respondenci z zaburzeniami odżywiania najczęściej byli ofiarami przemocy emocjonalnej oraz seksualnej.

Autorskie słowa kluczowe: krzywdzenie dzieci, zachowania ryzykowne, adolescencja
Author's Keywords: adolescence
Deskryptory TESE: rodzina, relacja rodzice – dziecko, przemoc, zachowania, osobowość, postawa
TESE descriptors: family, parent-child relation, violence, behaviour, personality, attitude
  • Makara-Studzińska, M. i Morylowska, J. (2009). Rola doświadczania przemocy w dzieciństwie w podejmowaniu zachowań ryzykownych w okresie adolescencji. Roczniki Psychologiczne, 2, 83-101.