Tytuł badania: Cechy samoświadomości a nasilenie symptomów depresji
Data: [2009]
Badacz: Aleksandra Pilarska

Badanie przeprowadzono w celu charakterystyki sposobu odbierania informacji na własny temat przez osoby wykazujące tendencje do stanów depresyjnych. Analizie poddano także znaczenie sposobu przetwarzania tych informacji dla nasilenia objawów depresji. Badaniem objęto 76 studentów (w tym 59 kobiet i 17 mężczyzn) w wieku od 21 do 30 lat, studiujących różne kierunki uniwersyteckie. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Skalę Samoświadomości oraz kwestionariusz Center for Epidemiological Studies – Depression. Analizę klasyfikacyjną zrealizowano, stosując analizę skupień metodą k-średnich, z kolei do analizy porównawczej wykorzystano test t oraz model jednoczynnikowej analizy wariancji. Zgodnie z otrzymanymi wynikami wyróżniono trzy różne profile samoświadomości. Najliczniejszą grupę (38 badanych) stanowili studenci charakteryzujący się niskim poziomem dyspozycji do koncentrowania uwagi na własnej osobie oraz względnie słabym zainteresowaniem własnym wizerunkiem publicznym i wrażeniem, jakie wywiera się na innych ludziach. Pozostałe dwie grupy to osoby o przeciętnym poziomie samoświadomości osobowej, niższej obronnej oraz o wyższym poziomie samoświadomości zewnętrznej i refleksyjnej (20 badanych); osoby o wysokim poziomie samoświadomości osobowej i obronnej oraz o przeciętnym poziomie samoświadomości zewnętrznej i refleksyjnej (18 badanych). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najniższy stopień nasilenia symptomów depresji cechował grupę pierwszą; częste tendencje do stanów depresyjnych przejawiały natomiast osoby z podgrupy o profilu samoświadomości o wysokim poziomie form podmiotowych (osobowej i obronnej) oraz przeciętnym poziomie samoświadomości zewnętrznej i refleksyjnej.

Autorskie słowa kluczowe: depresja, paradoks samoświadomości, samoświadomość
Author's Keywords: depression, paradox of self-consciousness, self-consciousness
Deskryptory TESE: osobowość, postawa, zachowania społeczne, dobre samopoczucie, choroba, zdrowie, życie studenckie
TESE descriptors: personality, attitude, social behaviour, well-being, illness, health, student life
  • Pilarska, A. (2010). Cechy samoświadomości a nasilenie symptomów depresji. Roczniki Psychologiczne, 2, 183-199.