Tytuł badania: Atrakcyjność jako cecha rodzin wiejskich i miejskich w opiniach młodzieży
Data: 2002 – 2003
Badacz: Magdalena Rosochacka-Gmitrzak

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: czym jest atrakcyjność grupy rodzinnej i osób ją tworzących w opinii młodzieży; jak młodzi ludzie rozumieją pojęcie atrakcyjności i jakie cechy jej przypisują; czy miejsce zamieszkania (wieś lub miasto) wpływa na atrakcyjność rodziny jako grupy. Próbę badawczą stanowiło 704 uczniów gimnazjum w wieku 16 lat, mieszkających i uczących się w województwie mazowieckim (w tym 361 osób ze wsi i 379 z miasta). Do zebrania materiału badawczego wykorzystano sondaż diagnostyczny, w którym przyjętymi wskaźnikami oceny atrakcyjności rodziny były m.in.: postrzeganie domu rodzinnego jako azylu, częstotliwość kontaktów z rodzicami i podobieństwo postaw życiowych między młodymi ludźmi a ich rodzicami, ogólna ocena atrakcyjności rodziców i prowadzonego przez rodzinę życia towarzyskiego. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że obie grupy badanych w podobny sposób odbierały matkę i ojca jako osoby atrakcyjne (62% młodzieży wiejskiej i 52% miejskiej wybrało odpowiedź zdecydowanie tak dla oceny matek, odpowiednio 54% i 55% tak samo określiło ojców). Charakter życia towarzyskiego prowadzonego przez rodzinę gimnazjaliści ocenili jako umiarkowanie atrakcyjny (53% uczniów wiejskich i 50% uczniów z miasta). 85% młodzieży z obu środowisk (89% z wiejskiego i 85% miejskiego) chętnie (zdecydowanie lub raczej) wracało do domu. Czynnikiem różnicującym badane grupy było zadowolenie z ilości kontaktów z rodzicami, które częściej występowało w rodzinach wiejskich niż miejskich. Różnice odnotowano także pod względem podobieństwa do postaw życiowych reprezentowanych przez rodziców oraz w przypadku solidaryzowania się z grupą (w obu kwestiach odpowiedzi potwierdzających udzielali częściej gimnazjaliści ze wsi niż z miasta).

Deskryptory TESE: obszar miejski, obszar wiejski, rodzina, relacja rodzice – dziecko, ocenianie, postawa, młodzież
TESE descriptors: urban area, rural area, family, parent-child relation, marking, attitude, youth
  • Rosochacka-Gmitrzak, M. (2008/2009). Atrakcyjność jako cecha rodzin wiejskich i miejskich w opiniach młodzieży. Roczniki Socjologii Rodziny, 19, 133-158.