Tytuł badania: Rodzicielstwo z perspektywy rodziców dziecka pełnosprawnego i niepełnosprawnego intelektualnie
Data: [2009]
Badacz: Lucyna Bakiera, Żaneta Stelter

Celem badania była odpowiedź na pytanie: jaki jest stosunek do rodzicielstwa rodziców dzieci zdrowych i rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie? Próbę badawczą stanowiło 49 rodzin, w tym 28 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie (łącznie badaniem objęto 98 osób). Analizę statystyczną oparto na kwestionariuszach wypełnionych przez 28 matek i 26 ojców mających dziecko z ograniczoną sprawnością umysłową oraz 21 matek i 17 ojców dzieci w normie intelektualnej. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Test Niedokończonych Zdań (wzorowany na teście J.B. Rottera), Kwestionariusz Stylu Spostrzegania, tzw. Koło Shalita oraz Skalę Zadowolenia z Życia. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono dominację pozytywnych postaw wobec rodzicielstwa wśród badanych osób. Okazało się, że jedną z częstszych odpowiedzi na określenie macierzyństwa było szczęście (19% wskazań wśród matek dzieci zdrowych i 36% wśród matek dzieci niepełnosprawnych). Dla mężczyzn bycie ojcem najczęściej oznaczało odpowiedzialność (odpowiednio 35% i 46%). Ujawniono ponadto, że czynnikiem najistotniejszym dla rodzicielstwa zdaniem rodziców dzieci zdrowych były przede wszystkim miłość i odpowiedzialność, z kolei w opinii rodziców dzieci niepełnosprawnych – również opiekuńczość i poświecenie. Na podstawie uzyskanego materiału stwierdzono także istotne statystycznie różnice pod względem poziomu zadowolenia z życia, który był wyższy wśród rodziców dzieci w intelektualnej normie. Dodatkowo zaobserwowano, że na poczucie satysfakcji z rodzicielstwa w przypadku rodziców dzieci chorych wpływało zaangażowanie emocjonalne, natomiast w sytuacji rodziców dzieci intelektualnie sprawnych było ono generowane przez stopień spójności spostrzegania roli.

Autorskie słowa kluczowe: rodzicielstwo
Author's Keywords: parenting style
Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, relacja rodzice – dziecko, niepełnosprawność intelektualna, zdrowie, choroba, dobre samopoczucie, postawa, dziecko
TESE descriptors: family, parents, parent-child relation, intellectual disability, health, illness, well-being, attitude, child
  • Bakiera, L. i Stelter, Ż. (2010). Rodzicielstwo z perspektywy rodziców dziecka pełnosprawnego i niepełnosprawnego intelektualnie. Roczniki Socjologii Rodziny, 20, 131-151.