Tytuł badania: Akceptacja, empatia i kongruencja rodziców w percepcji dorastających synów i córek
Data: [2009]
Badacz: Weronika Juroszek

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na pytanie: Czy synowie i córki różnią się w ocenie matek i ojców pod względem postaw akceptacji, empatii i kongruencji? Próbę badawczą stanowili uczniowie klas drugich i trzecich liceów ogólnokształcących z Katowic. Łącznie w badaniu wzięło udział 267 osób (w tym 131 dziewcząt oraz 136 chłopców), które poproszono o wypełnienie Kwestionariusza Percepcji Rodzica, składającego się z trzech skal: akceptacji (pozytywne odniesienie do doświadczeń dziecka, akceptacja uczuć, przekonań, postaw), kongruencji (autentyczność, naturalność, szczerość rodzica wobec dziecka) oraz empatii (wczuwające rozumienie). Uczestnicy do oceny twierdzeń zawartych w kwestionariuszu posługiwali się siedmiostopniową skalą od -3 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 3 (zdecydowanie się zgadzam). Dodatkowo uczniowie udzielili odpowiedzi na następujące pytania otwarte: Za co lubisz swego ojca/matkę? Co nie podoba ci się u ojca/u matki? W czym jesteś podobny do matki/do ojca? Dorastająca młodzież postrzegała swoje matki jako bardziej akceptujące, empatyczne i kongruentne niż ojców. Ujawniono również, że matki cechowała podobna postawa zarówno w stosunku do córek, jak i synów (bez względu na analizowaną skalę – empatii, akceptacji czy kongruencji). W przypadku relacji ojciec – dziecko okazało się, że dziewczęta (w porównaniu z chłopcami) gorzej oceniły ojców pod względem ogólnej postawy (w tym w skali empatii i kongruencji); w skali akceptacji stwierdzono zbliżoną ocenę córek i synów.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, płeć, postawa, rodzice, zachowania, relacje interpersonalne, młodzież
TESE descriptors: parent-child relation, gender, attitude, parents, behaviour, interpersonal relations, youth
  • Juroszek, W. (2010). Akceptacja, empatia i kongruencja rodziców w percepcji dorastających synów i córek. Studia Psychologica, 10, 87-102.